Sağlıklı Okul Çantasında Neler Olmalı?

0
335

Sağlıklı Okul Çantasında Neler Olmalı? Okulların açılmasına sayılı günler kala okul alışverişleri başladı. Listenin ilk sıralarında bulunan okul çantası seçimi çocuğun omurga sağlığını çok yakından ilgilendiriyor. Çocukların omurgasını güvenliğini sağlamak için çantaların ağırlığının vücut ağırlığının ’undan fazla olmaması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “40 kg ağırlığında bir çocuğun çantası 4 kg’dan daha çok olmamalı” uyarısında bulunarak sağlıklı okul çantasının püf noktalarını sizler için sıraladık.

Sağlıklı Okul Çantasında Neler Olmalı?

1505578343 300x200 - Sağlıklı Okul Çantasında Neler Olmalı?
Sağlıklı Okul Çantasında Neler Olmalı?

Yapılan araştırmalara göre ağır çantayla okula giden çocuklarda, yaşla beraber bel ağrısının arttığını, hatta 14-17 yaş arasında en az bir kere bel fıtığı şikâyeti ile hekime başvurma oranının p’lere çıktığını ifade etti.

Belirli bir ağırlığa sahip sırt çantası taşımanın çocukların kas ve kemiklerini güçlendirdiğini kaydeden Doç. Dr. Defne Kaya, “Burada en önemli nokta çantanın ağırlığının kontrol altında olması. Üst sınır olsa da çocuğunuzun omuzlarında, vücut ağırlığının ’undan daha çok yük taşımasına izin vermeyin” uyarısında bulundu.

Çantanın kullanım biçimi omurgaya etki ediyor

Çanta ağırlığının vücut ağırlığının ’sinden çok olması halinde bel fıtığı riskinin arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Defne Kaya, çanta hazırlanırken; uzak mesafe, merdiven inme-çıkma, yokuş inme-çıkma gibi faktörlerle bu ağırlığın vücuda daha çok etki edeceğinin unutulmaması gerektiğini belirtiyor. Vücudu çaprazlayan ve tek taraf yük bindiren sırt çantaların, tek omuza takılan çantalara göre omurga düzgünlüğünü daha çok koruduğunu da hatırlatan Kaya, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Çantayı ilk kullanımda siz ayarlayın. Ağrı hissedip hissetmediğini, rahat taşıyıp taşıyamadığını, omuz ve bel kemerlerinin omzu ve beli tam anlamıyla sarıp sarmadığından emin olun. Çocuklarınıza her iki omuz askısını kullanmasını sık sık anımsatın. Tüm ağır cisimleri öne eğilmeden, bacak kkatiyenrını kullanarak ve bedenine yakın tutarak kaldırması ve taşıması gerektiğini öğretin. Tüm bunları öğretmek çocuğunuzun omurga sağlığını koruyacaktır. Öğretilerinizin çocuğunuzda davranışa dönüşmesini istiyorsanız bütün bunları sizin de uygulamanız gerekir.”

Sağlıklı okul çantasında neler olmalı ?

Sağlıklı Okul Çantasında Neler Olmalı - Sağlıklı Okul Çantasında Neler Olmalı?
Sağlıklı Okul Çantasında Neler Olmalı?

Sağlıklı bir okul çantası için gereken ve çanta kullanımında bilinmesi gereken 14 noktayı şu şekilde sıralayabiliriz.

“Hafif gereçlerden yapılmış çantalar tercih edin.

Yaklaşık 5’er cm genişliğinde iki omuz askılı ve bel destek pedi olan, askılarında ve bel destek pedinde yumUşak destek maddesi bulunan çantalar tercih edin.

Çantanın farklı bölüm ve cepleri olmalı.

Kalça ve leğen kemiğini sararak çantanın ağırlığını omuzlardan alan kemer/askıları olan çantalar tercih edin.

Tekerlekli çantalar vücuda daha az yük binmesini sağlar.

Çantanın en geniş ve en fazla eşyanın olduğu merkez kısmı, çocuğun bel bölgesi hizasına gelmeli. Omuz ve bel askılarını bu yolla ayarlayın.

Çantanın bel destek pedi, çocuğun bel kıvrımını tam ve makul bir biçimde doldurarak sarmalı.

Ağır elektronik cihazlar için ayrı bir çanta ayarlanabilir.

Çanta kullanımında bilinmesi gerekli olanlar

Çantayı her zaman iki omzu ile taşımalı.

Ağır objeleri bedenine yakın ve biraz aşağıda olacak biçimde taşımalı.

Sivri uçlu cisimleri çantanın sırt bölgesine yakın yere yerleştirmemeli.

Çantasını bacak kkatiyenrını kullanarak sırtına yerleştirmeli.

Çantasını kolları düz ve gövdesini öne eğmeden ve kolları düzken sırtına almalı.

Yürürken gövdesini öne eğmemeli.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz