Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Ücretleri Ne Kadardır ?

0
276

Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Ücretleri Ne Kadardır ?

Sağlık Raporu Nasıl Alınır - Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Ücretleri Ne Kadardır ?

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık raporu, sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlardan alınır. Bu kuruluşları, hastaneler, aile hekimleri, özel hastane ve poliklinikler olarak sıralanabilir. Sağlık raporu almak isteyen kişiler muayene ücreti karşılığında, sağlık bakanlığı tarafından yürütülen sağlık kuruluşlarından temin edebilirler. Bir diğer yol ise, kişi hangi aile hekimliğine kayıtlıysa oradan da sağlık raporu alabilir. Fakat aile hekimlikleri uygun imzası alınması gereken durumlarda kişileri sağlık kuruluşlarını da yönlendirebilir.

Sağlık Raporu Alınacak Yerler

Sağlık raporu birçok farklı kuruluşlardan temin edinilebilir. Sağlık raporlarının kendi aralarında türleri vardır. Bu sebepten ötürü, her sağlık raporu aynı kurumlardan temin edinilemez. Örnek vermek gerekirse, iş başvurusunda istenen sağlık raporu için iş yeri hekimine başvurulması gerekilirken askerlik için istenilen sağlık raporunu pürüzsüz bir şekilde aile hekiminden karşılayabilirsiniz.

Sağlık Raporu Ücretleri

Birbirinden farklı sağlık raporları farklı amaçlar doğrultusunda meydana gelmiştir. Aile Hekimliklerinden alınan sağlık raporlarında herhangi bir ücret söz konusu değildir. Bazı raporlar ücrete tabidir bazılar ise ücretsiz bir şekilde elde edilir. Ücrete tabi olan sağlık raporlarının fiyat aralıklarında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Örneğin, sağlık raporu eğer hastaneler vasıtasıyla alınıyorsa, ortalama 50 ile 100 Türk Lirası arasında hekim ücreti ödemek gerekmektedir.

Özel Üniversite Hastanelerinde veya Eğitim araştırma Hastanelerinde yaklaşık olarak bu tutar 200-300 Türk Lirası civarında değişiklik gösterir. Bazı özel hastanelerde ücretler çok daha fazla artış gösterse de bazılarında normal seyrinde devam etmektedir. Bazen sağlık raporu alabilmek için belirlenmiş kurumlardan heyet raporu temin etmeniz gerekebilir. Bu raporun ücreti yaklaşık 200 Türk Lirası civarındadır. Bu raporda gösterilen nitelik kodunda gösterilen ibareyi yazdırmak gerekir. Daha sonra da bir devlet hastanesinde bulunan sağlık kuruluşundan dilekçe yazdırmak ve vezne de ise bu tutarın ödemesini gerçekleştirmek gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz