Saçlar Neden Kırılır ve Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

0
256

Saçlar Neden Kırılır ve Saç Kırılması Nasıl Önlenir? Saçların kırılmasının en büyük nedeni, nemsizlik. Kuruyan saç uçları, elastikyetini kaybeder ve artık eğilmeye-bükülmeye karşı hassastır. En ufak bir tarak darbesi bile saçın kırılmasına neden olur. Saçlarınız sağlıysa ve saçlarınızın nasıl kırıldığını anlayamıyorsanız durumu şöyle özetlemek gerekir. Yağlı olan genellikle saç derisidir ve saç diplerindeki saçlar yağlı görünür. Uçlara gidildikçe, saçtaki nem azalır ve yine kırılmalar meydana gelir. Yani saçın kırılmasını önlemek için yapmamız gereken; saçlarımızı nemlendirmektir.

bGo9ab 200x300 - Saçlar Neden Kırılır ve Saç Kırılması Nasıl Önlenir?
Saçlar Neden Kırılır ve Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

Saçların kırılmasını önlemek ve saç kırıklarını gidermek tamamen iki ayrı konudur.

Saç kırılmasını önlemek, henüz kırılmamış saç uçlarına serum ve benzeri nemlendiricilerle bakım yaparak yeni kırık oluşumunu engellemektir.

Saç Kırıklarını Gidermek ise tamamen farklı bir durumdur. Bu durumda, var olan kırıklardan kurtulmak tek çaredir. Kullanılan serumlar ve bakım kremleri var olan kırıkları onarmaz, sadece daha düzgün görünmesini sağlayabilir ki bu da geçicidir. Bu yüzden yeni bir kırık bakımına başlamadan, saç kırıklarını kestirerek kurtulmak en etkili çözümdür.

Bir çoğumuz yüklüce para döküp aldığımız saç bakım ürününü, işe yaramıyor diye bir köşeye atmışızdır. Bunu ben de yaptım. Kozmetik marketlerinde çalışanların sözüne inanarak saç serumlarına yüklü bir para ödedim ve saç uçlarıma sürerek onarılmasını bekledim, fakat işe yaramadı. Kuaförler’in neden “Kırıkların var, alınması lazım.” dediğini de işte o zaman anladım ve saç kırıklarımdan evde kurtularak yeni bakımlara yelken açtım. Çünkü kuaförler, kırık alırken saçımın yarısını kesiyorlardı ve hiç saç uzatamıyordum.

Saç Kırıklarını Önlemek İçin Şunları Yaptım;

Geniş dişli tahta tarak kullandım. Böylece saçlarımdaki elektriklenmeyi ve plastik tarakların-fırçaların verdiği zararı azaltmış oldum.
Saçlarımı kuruttuktan sonra taradım çünkü ıslak saç her zaman daha nazik ve kırılgan oluyor. Kuruyan saçlarıma saç açıcı sprey kullanarak yavaşça, saçlarımı çekiştirmeden taradım.
Saç kurutma makinesini mümkün olduğunda kullanmadım. Kullandığımda ise en az 15 santimetre uzaktan ve sadece saç diplerime tuttum.
Sıcak suda saç yıkama alışkanlığımdan vazgeçtim. Eskiden çok sıcak suda duş alırken, artık daha ılık suda duş alıyorum böylece saç derimin ph değeriyle oynamıyor ve yağ denmesini bozmuyorum. Ayrıca sıcak su, saçların daha da kurumasına neden oluyor.
Saçlarımı boyatmadım, kimyasal açıcılar kullanmadım. Ayrıca saç maşası, düzleştirici benzeri ürünlerden de uzak durdum. Saçlarım nemliyken örerek yattığımda sabah iri ve dalgalı saçlarla uyanıyorum ve bir kaç fıs spreyle dalgalarımı sabitliyorum, herkese öneririm : )

Siz de saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmak istiyorsanız, altın anahtar saç köklerini beslemede ve kırıklardan kurtulmakta. Çok iyi bakım yaptığınızda bile, kırıkların oluşabileceğini unutmayın. Mesela benim saçlarımda, tüm doğal bakımlara rağmen kesilmeyi bekleyen kırıklar mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here