Reflü Nedir? Reflü’nün Tedavisi Var mı?

0
205

Reflü, her yüz kişinin yirmisinde görülen bir rahatsızlıktır. Genellik tüketilen yemeklerin ve sıvıların ağıza geri gelmesi şeklinde görülmektedir. Aşırı şekilde yemek yenmesi be yemek sonrası hemen yatılması bu durumu tetikleyen davranışlardır. Reflüsü olan insanların yatmadan en az 2 saat önce yemek yemeleri ve yatana kadar bir daha bir şey yememeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Reflü, insanlarda çok çeşitli şekillerde görülmektedir. Bazen yemek borusunda bir yanma olarak, bazen ağızda ekşi bir tat oluşmasıyla, bazen de göğüs kafesi üzerinde bir baskı olarak ortaya çıkabilir. Ancak hepsinin sonucunda katı ve sıvı olarak tüketilen gıdaların ağza gelmesi durumu söz konusudur. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında yutma güçlüğü, geğirti hissi, hıçkırık tutması, dişlerde aşırı çürüme ve boğaz ağrısı gibi şikayetler bulunmaktadır.

Reflü Neden Oluşur?

Bu rahatsızlığının oluşmasının belli bir nedeni yoktur. Midede bulunan ve kaslardan meydana gelen sfinkter kapağın, midenin içindeki asitlerin etkisiyle özelliğini yitirmesi ve istemsiz bir şekilde açılıp kapanması neticesinde midede bulunan gıdaların bu kapaktan kolaylıkla geçerek tekrar ağza gelmesi bu rahatsızlığın sebeplerinden en önemli ve en sık görülenidir. Ancak bununla birlikte reflüye sebep olan pek çok durum mevcuttur.

Reflü tedavisi için kesinlikle ilk olarak doktora görünmek gerekmektedir. Hastanede endoskopi ve 24 saatlik bir PH-metre ile mide asit seviyesi ölçülür. Reflü tedavi yöntemleri kişiden kişi ye değişim gösterir. Ancak herkeste temel olarak incelenecek ilk konu kişinin ne yediği ne zaman ve ne sıklıkla yediğidir. Rahatsızlığın basit olarak görüldüğü kişilerde ilaç ile tedavi mümkündür. Bu tedavi de uygulanan yöntemle mide asidinin üretimi azaltılır. Bu asit azaltıldığı için onun görevini görebilecek olan çeşitli şuruplar kullanılmaya başlanır.

İlaç tedavisine yanıt verilmediği durumlarda cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Bu müdahale ile birlikte istemsiz olarak açılıp kapanan mide kapağının düzenli çalışması sağlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 9 =