Plasenta Akretmanı Nedir ? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
379

Plasenta Akretmanı Nedir ? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Plasenta Akretmanı Nedir Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır 1024x577 - Plasenta Akretmanı Nedir ? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Uterus duvarına bağlı olan plasenta kimi durumlarda kendi rahim duvarına da tutunur. Bu durum tıp dilinde plasenta akretmanı olarak adlandırılır. Yapılan incelemelerde çıkan sonuçlara göre yaklaşık olarak 2.600 hamilelikte 1 kere bu durumla karşı karşıya kalınabilir.

Plasenta Akretmanı Neden Olur?

Bu sorunun neden kaynaklandığına dair kesin bilgiler bulunmamakla birlikte geçmiş sezaryen doğumlar ve plasenta previa sendromu sebep olarak gösterilebilir. Yapılan sezaryen doğumlar bir sonraki gebelikte yaşanacak plasenta akretmanı riskini artırır. Elde edilen bulgulara göre bu duruma maruz kalmış gebeliklerin en az %65’inde bir kez sezaryen doğum öyküsü bulunur.

Bu sorunun asıl risk teşkil ettiği grup bebeklerdir. Prematüre doğum ve daha sonra yaşanacak komplikasyonlar ebeveynlerin bebek için endişelenmesine neden olur. Üçüncü trimester döneminde kanama yaşanması akıllara plasenta akretmanı sorununu getirir. Bu kanamanın sonucunda yapılan testlerde sorunun teşhis edilmesi halinde erken doğum yaptırılması kaçınılmaz olur. Durum değerlendirmesinin ardından hekimin gerekli görmesi halinde gebeliğin vadesi dolana kadar devam edebilmesi için yatak istirahati ya da ilaç tedavisi uygulanabilir.

Doğum esnasında plasentanın uterus duvarından kolay ayrılmaması kanama riskini artırır ve bu da anne için oluşacak büyük bir risk anlamına gelir. Plasentanın bulunduğu yerden çıkarılması için yapılacak müdahalelerde uterus veya yakın bölgedeki diğer organlarda hasar oluşması riski de oldukça fazladır. Bazı durumlarda rahmin alınması gerekir ki bu durum da annenin bir daha gebe kalamaması anlamına gelir.

Plasenta Akretmanı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sorunun önlenebilmesi için yapılabilecek herhangi bir şey yoktur. Teşhis konulmasının ardından ise farklı tedavi planları uygulamaya alınabilir. Gebeliğin daha detaylı izlenmesi, doğum öncesi doğru bir planlama ve rahmin korunmasını hedef alan bir cerrahi müdahale etkili ve başarılı bir sonuç verebilir. Bu operasyon esnasında anne adayının bir başka bebek daha düşünüyor olması rahmin büyük bir titizlikle korunmasını gerektirir.

Kimi zaman son derece ciddi boyutlara ulaşabilen plasenta akretmanı erken tespit edilirse ve yeterli kontroller yapılırsa yaşanan sağlık sorunu anne ve bebeğe zarar vermeden de kontrol altına alınabilir. Bunun için anne adayı ve hekimin ciddi bir işbirliği içinde olması son derece önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz