Pıhtı Atması Nedir? Hangi Durumlarda Pıhtı Atabiliyor? Ağrıyla göğsünü tutan bir kişinin kalp krizi geçirdiğini düşünürsünüz. Haklısınız, genellikle kalp krizi geçiren kişiler göğsünü tutarak yere yığılırlar. Ama bu belirti, her zaman kalp krizinin habercisi olmayabilir. Halk arasında ‘akciğere pıhtı atması’ olarak bilinen akciğer embolisi hastalığı aynı şekilde ortaya çıkabiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tansu Karaahmet, hayati riske yol açan akciğer embolisi hakkında bilgi verirken önemli uyarılarda bulundu.

x1051230 620x360.jpg.pagespeed.ic .drm1fEVVxV - Pıhtı Atması Nedir? Hangi Durumlarda Pıhtı Atabiliyor?
Pıhtı Atması Nedir? Hangi Durumlarda Pıhtı Atabiliyor?

Pıhtı atması olarak akılda kalan akciğer embolisi, akciğerlere kanı ulaştıran damarların herhangi bir nedenle tıkanması sonucu meydana geliyor. Pıhtı atması, özellikle uzun süre hareketsiz kalmayı gerektiren durumlar sonrasında görülüyor. Kalp krizinin yanı sıra alt solunum yolu enfeksiyonuyla da karıştırılabilen pıhtı atması, bacak toplardamarıyla ilgilidir. Pıhtı atması yaşayan 10 kişiden 7’sinin bacak damar rahatsızlıkları sonucu bunu yaşadığı biliniyor. Akciğer embolisi geçiren kişilerin yüzde 70’inde bacak toplardamarından gelen pıhtı rol oynarken, kalbe yakın toplardamar pıhtısı olan kişilerin de yüzde 50’si için klinik olarak sessiz olabilecek akciğer embolisinden bahsetmek mümkün.

Hangi durumlarda pıhtı atabiliyor?

Bazı hastalıklar, operasyonlar ve kullanılan ilaçlar pıhtı atmasına neden olabiliyor. Akciğer embolisi riski şu sebeplerden artıyor:

pihtinin eritilmesi 1 - Pıhtı Atması Nedir? Hangi Durumlarda Pıhtı Atabiliyor?

Başta ortopedik cerrahi (diz kalça protezi, omurga cerrahisi) olmak üzere uzun süre hareketsiz kalmayı gerektiren büyük operasyonlar,
Omurilik hasarı,
Büyük sistemik travmalar,
Daha önceden akciğer embolisi ya da bacak toplardamar pıhtısı rahatsızlığı geçirmek,
Kanser,
Pıhtıyı kolaylaştıran genetik yatkınlıklar,
Hamilelik, hormon tedavisi, doğum kontrol hapları,
Kalp yetersizliği ve kalp ritim hastalıkları,
Aşırı kilo,
Seyahat, hastalık gibi nedenlerle uzun süre hareketsiz kalma.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here