Öksürük boğaz, burun, gırtlak (ses üreme organı) ve ciğer gibi hava yollarındaki balgam ve rahatsız edici diğer maddeleri dışarı atmak için yapılan bir reflekstir.

Öksürüğün en sık rastlanan sebepleri arasında soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu hastalıkları, bronşit ve krup hastalığı sayılabilir.

Alerjiler, diş çıkarma, pis kokular, duman, toz ve bazı nesnelerin teneffüs edilmesi de öksürüğe neden olabilir.Sinüzit ve astım da kronik öksürüğün en sık rastlanan sebeplerindendir.

Semptomlar

Öksürüğün süresi ve sesi sebebine bağlı olarak farklılık gösterir.Sabahları erken saatlerde daha kötü olan öksürük üst hava yollarında bir enfeksiyon olduğuna işaret eder.Gırtlak enfeksiyonları sesin çatlak çıkmasına neden olan ve geceleri kötüleşen kaba çıkan bir öksürüğe neden olan.Bu öksürükler enfeksiyon geçene kadar günler ya da haftalarca sürebilir.

Bir bireyin ateşi yoksa ve öksürüğe devam ediyorsa alerji, astım veya sinüzit olabileceği gibi, bir nesneye teneffüs etmiş de olabilir.

Tedavi Seçenekleri

2 aylıktan küçük bir çocuğunuz kötü bir şekilde öksürüyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Yada 2 aylıktan büyük çocuğunuz nefes almakta zorluk çekiyorsa, hızlı nefes alıyorsa, morarıyorsa ya da çocuğunuzun nefes borusuna küçük bir nesnenin kaçtığından şüpheleniyorsanız da hemen doktorunuza başvurun. Öksürük bir haftadan daha fazla sürüyorsa ya da aynı zamanda yüksek ateş de varsa mutlaka doktorunuzla görüşün.

Bir çok öksürük soğuk algınlığı ya da grip gibi bir hastalıktan kaynaklanır ve bol sıvı alınıp dinlenerek kendiliğinden geçer.

Zatürree, tüberküloz ya da bir cisim teneffüs edilmesi olasılıklarını değerlendirmek için testler yapılabilir ya da röntgen çekilebilir. İlgili doktor öksürük ilaçları yazabilir. Öksürük bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik verebilir.

okulda cocuklar tehlike cocuk doktor ozgur karcioglu8 - Öksürük Neden Olur? Evde Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Öksürüğün nedeni ne olursa olsun evde yapabilecekleriniz şunlardır ;

1- Geceleri yatağın baş tarafını yükseltin.
2- Bol sıvı tüketin.
3- Nemlendirme cihazı ya da soğuk-buhar buharlaştırıcı cihazlardan alın ( soğuk-buhar buharlaştırıcı cihazlar en iyisidir; ancak bakteri ya da mantar birikimini önlemek için her gün temizlenmesi gerekir.)
4-Krup hastalığından dolayı gece yarıları başlayan öksürük nöbetleri için bir kaç dakika buharlı bir banyoda oturun ya da hava çok soğuk değilse soğuk, nemli havada yürüyün.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here