Nanenin Faydaları Nelerdir?

0
285

lemon verbena mint - Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nane, hoş kokusu ve ferahlatıcı özelliğe sahiptir. Halk arasında genelde bitki olarak bilinmeyen nane; bazen bir markette duran şeker, bazen de bir diş macunu içinde yer alan besin olarak bilinir. En faydaları bitkiler arasında yer alan nanenin insan sağlığı üzerinde çok daha fazla faydası bulunmaktadır. Sağlıklı bir hayat için naneli ürünler kullanmak yerine, çiğ nane tüketilmesi daha doğru bir karardır. Nanenin çok fazla sağlık açısından faydası vardır. Bu faydaların başında sindirim sistemine iyi gelmesi ve hazmı kolaylaştırmasıdır. Nane kurutulmuş şekilde tüketilebileceği gibi yağ veya çay şeklinde de tüketilebilir.

Peki nanenin diğer önemli faydaları nelerdir?

Sindirimi Düzenler.

Nanenin içerdiği mentol sayesinde sindirim sistemini düzenler, hazmı kolaylaştırır ve mide hastalıklarına iyi gelir. Bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık sorunu olan kişilerin nane tüketmesi tavsiye edilir.

Nefesinizi Tazeler

Ağız kokusu sorunu olan kişilerin özellikle tüketmesi gerekir. Nefesinize güzel bir koku katarken diğer bir yandan da ferahlık sağlar. Zaten ağız bakım ürünlerinin (diş macunu vs) çoğunun içinde de nane kullanılmaktadır.

Tam Bir Vitamin ve Mineral Deposudur.

Nane, vücudun ihtiyaç duyduğu çoğu vitamin ve mineral bakımından zengindir. A vitamini,manganez,kalsiyum,fosfor,potasyum, C vitamini gibi içerdiği besin değerleri sayesinde vücudu bir çok hastalıktan korur. Uzmanlar, özellikle kansızlık sorunu yaşayan kişilerin nane tüketmeleri gerektiğini söylemektedir.

Mide Bulantısını Bastırır

Mide bulantısını bastırıcı bir özelliği vardır. Mide bulantısını sık yaşayan kişilerin, yanında nane bulundurmaları iyi olacaktır.

Solunum Yollarını Rahatlatır

Solunum yollarını temizler ve iltihap önleyici bir etkiye sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz