Mucizevi Balık Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0
197

Mucizevi Balık Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Sağlığa Faydaları - Mucizevi Balık Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Mucizevi Balık Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı ve Yararları

Balık yağı, balık yiyerek veya besin takviyeleri yoluyla elde edilen değerli bir besin bileşenidir. Yağ asitlerinin omega 3 türevleri açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balıklar, uskumru, ringa balığı, ton balığı, somon balığı, morina karaciğeri, balina yumruğu ve fok balığıdır. Balık yağında bulunan en önemli omega-3 yağ asitlerinden ikisi eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoikasit asittir (DHA).

Balık Yağının Vücuttaki Olumlu Etkileri

Balık yağının FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından kandaki trigliserit düzeylerini yüksek oranda düşürdüğü kabul edilmektedir. Ancak diğer birçok durum için de kullanılır. En çok kalp ve kan dolaşımı ile ilgili rahatsızlıkların önlenmesinde kullanılmaktadır. Bazı insanlar tansiyon, trigliserit ve kolesterol seviyelerini düşürmek için balık yağı kullanırlar. Balık yağı, kalp hastalığı veya felç, tıkanmış arterler, göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışı, baypas ameliyatı, kalp yetmezliği, hızlı kalp atışı, kan pıhtılarını önleme ve kalp nakli sonrası yüksek tansiyonu önlemek için kullanılmaktadır.

Diğer Hastalıklar

Günümüzde birçok insan tarafından güvenli bir gıda takviyesi olarak bilinen balık yağının faydaları bunlarla da bitmez. Balık yağı, böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği ve diyabet, siroz, Berger hastalığı (IgA nefropatisi), kalp transplantasyonu veya siklosporin denilen ilacın kullanımı ile ilgili böbrek ile ilgili birçok sorun için de kullanılır. Göz hastalıklarında, mide hastalıklarında da faydalıdır.

Beyin Besini

Balık yağı birçok beyinsel aktivite bozukluklarında ve beyin kaynaklı hastalıklarda kullanıldığı ve faydalı olduğu için aynı zamanda “beyin besini” olarak ün kazanmıştır. Depresyon, bipolar bozukluk, psikoz, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), Alzheimer hastalığı, gelişimsel koordinasyon bozukluğu, migren baş ağrısı, epilepsi, şizofreni, post, travmatik stres bozukluğu ve zihinsel bozukluk bu hastalıklardandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz