Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır? Meme içinde kanserleşen bir hücrenin, bir tümör oluşturması ve bir uzmanın muayene sırasında anlamasına ya da radyolojik incelemede belli olmasına kadar hayli uzun zaman geçmesi gerekiyor.

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

20140706175327  - Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlar genellikle en az 1 cm. büyüklüğüne ulaşmış bir kitleyi, elle kontrol yöntemi sayesinde fark edebiliyorlar. Günümüzde meme kanseri belirtilerinin çoğu kişinin kendisi tarafından bulunuyor. Kanserli kitleler nispeten sert, düzensiz kenarlı, yüzeyi pürtüklü görünüyor ve meme dokusu içinde rahatça oynatılamıyor. Kanser uzak organlara metastaz (yayılım) yapmışsa bu yayılımlar, nadiren meme kanserinin ilk bulgusunu oluşturuyor. Meme kanserinin sıkça yayılma gösterdiği bölgeler ise kalça ve omurga kemikleri ile akciğer ve karaciğerdir.

Meme kanseri, memedeki hücrelerin kontrol dışı kalmaya başladığında başlar. Bu hücreler çoğunlukla bir röntgen filminde görülürler veya bir yumru olarak hissedilen bir tümör oluştururlar. Hücreler, çevredeki dokularda büyüyebilir veya vücudun uzak bölgelerine yayılabilir (metastaz yaparsa) tümör hücresidir. Meme kanseri kadınlarda görülme olasılığı oldukça yüksektir. Vücudun neredeyse herhangi bir bölgesindeki hücreler kansere dönüşebilir ve diğer bölgelere yayılabilir. Dünya’da oldukça yaygın görülen bu hastalığın son dönemler tedavileri oldukça artmış durumdadır.

Türkiye’de ise her 8 kadından 1’in de meme kanseri görülmekte. Bu hastalığın bu kadar yaygın olmasından dolayı, erken teşhisin ne kadar önem taşıdığını gösteriyor. Özellikle yapılan farkındalık etkinlikleri ile tüm kadınlara ulaşmayı başarılmış ve erken teşhis durumlarının arttığı görülmüştür. Sağlıklı beslenmemek dahi meme kanserine yol açabilmektedir. Özellike D Vitamini eksikliği konularına dikkat etmelisiniz.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dediğimiz gibi bu kanser tipinde erken teşhis her zaman önemlidir. Bazı meme kanserleri boyutuna ve ilerleyişine göre doktor muayenesi veya radyolojik ortamda görünürken, 1 cm.’den büyük olan bir kitleyi elleriyle kontrol ettiklerinde anlayabilirler. Geç teşhis edilen meme kanseri, vücutta yayılmaya neden olabilir. Bu yayılma genellikle kalça ve omurga kemikleri ile akciğer ve karaciğer olarak tanımlanır.

Meme kanseri belirtileri aşağıdaki şekildedir;

meme kanseri belirtileri 1 - Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Memede büyüme/asimetri, şekil bozukluğu
Meme renginde değişme
Koltuk altında ele gelen kitle
Meme başında içeri doğru çöküntü, çekinti, şekil bozukluğu
Meme başında akıntı, kanlı veya şeffaf renkli
Meme başı derisinde kabuklanma, soyulma
Meme cildinde ödem, portakal kabuğu görüntüsü
Meme cildinde kızarıklık veya yara oluşması

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Meme kanserinde bir çok tedavi yöntemi vardır. Bunlar; ameliyat, kemoterapi, radyoterapi, hormon terapisi ve biyolojik terapidir. Bir çok vakada, tedavide en önemli faktör hastalığın evresidir. Bir çok kadın birden fazla tedavi görür. Ek olarak, hastalığın herhangi bir safhasında, kadınlar acıyı ve kanserin diğer belirtilerini kontrol etmek, tedavinin yan etkilerini hafifletmek ve duygusal problemleri kolaylaştırmak için tedavi görebilirler.

Lokal Tedavi: Ameliyat ve radyoterapi lokal tedavilerdir. Memedeki kanseri ortadan kaldırmak ya da yok etmek için yapılır. Meme kanseri, vücudun diğer bölgelerine yayıldığında kullanılır bu yöntem.

Sistemik Tedavi: Kemoterapi, hormon terapisi ve biyolojik terapi sistemik terapidir. Kana girip, tüm vücuttaki kanseri kontrol altına alırlar ya da yok ederler. Meme kanseri olan hastalar, radyoterapi veya ameliyattan önce tümörü küçültmek için sistemik tedavi görürler. Diğerleri ise, ameliyat veya radyoterapiden sonra tekrar oluşmasını önlemek için sistemik tedavi görürler.

Meme kanseri farkındalık günleri; kadınların erken teşhis ile bu hastalığın daha kolay üstünden gelmesini amaçlamışlardır. Her kadının kendisini kontrol ederek, istenmeyen sonuçların doğmasını engelleyebilir.

“Kadınlarda En Çok Rastlanan Kanser Türü” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Kadınlarda En Çok Rastlanan Kanser Türü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz