Maydanozun Yararları Nelerdir? Aşırı Tüketmek Zararlımıdır?

0
291

maydanozla zayiflama 1468569231 660x345 300x157 - Maydanozun Yararları Nelerdir? Aşırı Tüketmek Zararlımıdır?

Salatalarınızı, yemeklerinize lezzet katan yeşillikler… Antioksidan zengini, bol lifli, vitamin ve mineral depoları… Uzmanlar tarafından bolca tüketilmesi tavsiye edilen yeşil yapraklı sebzelerden maydanozun, böbrekten ağız sağlığına kadar pek çok faydası bulunuyor.

100 gramı 36 kalori olan maydanozun yaprakları kolesterol ve yağ içermiyor. Maydanozun 100 gramı günlük alınması gerek folat gereksiniminin yüzde 38’ini karşılarken, kalsiyumun yüzde 14’ünü, demirin ise yüzde 77.5’ini sağlıyor. Günlük ihtiyacınız olan A, C ve K vitaminlerinin karşılanmasında da rolü büyük. Peki bu güçleriyle birlikte maydanozun yararları nelerdir?

İşte mucize yeşillik maydanozun faydaları;

Ödem için maydanoz suyu

İdrar söktürücü etkisi bulunuyor. Bu nedenle maydanoz, böbrek taşı, safra kesesi ve idrar yolu enfeksiyonlarında yardımcıdır.
Sağlıklı bir vücut, sıvıyı muhafaza eder ancak ödem gibi sıvı birikmesi sonucunda vücut şişiyor. Ödem sorununuz varsa maydanoz suyu içebilirsiniz. Birkaç çay kaşığı bile rahatlamanızı sağlıyor. 1 bardak kaynar suya maydanoz saplarını ekleyin. Bu, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Maydanoz suyu detoks programlarında bulunuyor. Ancak zayıflamak uğruna bilinçsizce aşırı miktarda tüketilen maydanoz suyu sizi kilo konusunda yanıltabilir.
Yaprakları ve sapı antiseptik olup gaz giderici etkisi vardır.
Araştırmalara göre, diyabeti olanlarda kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olduğu kanıtlandı. Ancak araştırmalar sürüyor.
Maydanozun beta karoten ve C vitamini içeriği sayesinde anti-inflamatuar özelliği bulunuyor. Böylelikle artrit kontrolünde önemi bir yere sahiptir.
Diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu görev görüyor. Ağız kokusunun giderilmesinde de etkilidir.

İleri yaştaki kişilerde retina sağlığını koruyor.
Maydanoz deyince bağışıklık sistemini akla geliyor. İçeriğindeki A, C, K vitaminleriyle folat, bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, A vitamini lenfosit ve beyaz kan hücreleri üzerinde doğrudan etkilidir. Klorofil içeren maydanoz, anti bakteriyel anti mantar özelliklere sahiptir.
Ciddi bir hastalığın nedeni olmadığı takdirde mide bulantısına iyi geliyor.Karaciğeri zehirli maddelerden temizlemek için yardımcıdır.Antioksidan içeriği yüksek olan maydanoz aynı zamanda kalp sağlığı ve kansere karşı da koruyucudur.

Aşırı Tüketmek Zararlımıdır?

Maydanozu tüketmenin de bir sınırı olmalıdır. Fazla tüketildiğinde sağlık problemleri görülebiliyor. Hamilelik ve emzirme döneminde maydanozun aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Fazla tüketim, hamilelik döneminde kasılmaları artıracağı gibi riskli olabiliyor.Maydanoz oksalat bakımından zengindir bir bitkidir. Bu nedenle böbreklerinde kalsiyum oksalat taşı bulunan kişiler, fazla maydanoz tüketmemeli.Maydanozun fazla tüketimini yine ciltte döküntüye neden olabiliyor. Ayrıca cildin güneşe ekstra hassas hale gelmesine yol açabiliyor.Kan sulandırıcı ilaç kullananlar için de fazla maydanoz tüketimi sakıncalıdır. İçeriğindeki K vitaminiyle ilaç etkileşimi söz konusudur.Hipertansiyonu olanlar içinde maydanoz tehlikeli olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz