Değişik türdeki grip virüsleri, değişik türde hayvanı etkileyebilir ve bu hayvanlar bu virüslerin bazı türlerini insanlara bulaştırabilirler. Kuşları etkileyen (tavuk gibi) bir tür grip, insanlarada bazen bulaşabilir. Geçtiğimiz yıllarda Asya ve Avrupada, H5H1 isimli bir virüs türü, bu bulaşma olayını defalarca tekrarladı. Bu H5H1 türündeki virüs, insanlar üzerinde çok tehlikeli bir gribe yol açtı. Ve sonucunda, ölümcül bir etki kazanmayı da başardı.

Kuş Gribi (H5H1) Nedir? Nasıl Bulaşır?

timthumb.php - Kuş Gribi (H5H1) Nedir? Nasıl Bulaşır?

Bununla birlikte H5H1 virüsü ve diğer kuş gribi virüsleri, insanlarda çok ciddi hastalıklara yol açarlar ve bir insandan diğerine zor geçerler. Normal insan gribi virüsleri şiddedi daha az hastalıklara yol açarlar.Ama çok daha çabuk bulaşırlar. Uzmanların korktuğu; bir kuş gibi virüsünün (H5H1 gibi), bir insan gribi virüsüyle birleşmesi ve çok daha ciddi bir hastalık yaratarak insanlar arasında çok çabuk yayılmasıydı. Bu virüs, dünyadaki her yerde çok çabuk yayılabilir ve büyük oranda insanın hasta olmasına neden olabilirdi.

Malesef ki bu korku sadece teorik değildir. 1917-18 yıllarında ve 1950’lerde çeşitli virüslerden kaynaklanan ve dünya çapında oluşan salgınlar yaşanmıştı.1917-18 salgınları bunların en kötüsüydü. Başladıktan bir kaç gün sonra, grip salgını bütün dünyaya yayıldı. 20 ila 40 milyon arasında bir sayıda insan hayatını yitirdi. Bu sayı 25 yıl öncesinden itibaren AIDS’ten ölen insan sayısından bile fazladır.

Dünya çapındaki sağlık otoriterleri, kuş gribi salgınına karşı gözcülük etmektedirler ve yayılmasını engellemek için önlem almaktadırlar. Şimdiye kadar da bu çabaları, felaket derecesine ulaşacak salgınları önlemiştir. Aşılar ve ilaçlar bu hastalığın tedavisi ve önlenmesi için gelişme halindedirler; ama hiç biri ispatlanmış değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here