Kulak Memesinde Neden Sivilce Çıkar?

0
232

 Kulak Memesinde Neden Sivilce Çıkar?

Kulak memesinde sivilce genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanır. Kulak çevresindeki lenf bezlerinin şişmesi ve buna bağlı olarak kulak memesinde iltihaplanma da yaygın olarak görülen bir durumdur. Peki, kulak memesinde neden sivilce çıkar? İsterseniz daha detaylı inceleyelim.

Kulak Memesi İltihabı Belirtileri

Kulak memesinde iltihaplanma veya sivilce yalnıza bu bölgede meydana gelen enfeksiyondan dolayı kaynaklanmaz. Vücuttaki herhangi bir hastalıkta iltihabı tetikleyebilir. Kulak memesi şişliğinin belirtileri boğaz şişmesi, solunumda zorlanma, yüksek ateş, kulak çevresindeki şiddetli ağrı, baş ağrısı, kulak etrafında şişme, kulak çevresindeki kızarıklık ve kulak arkasında hassasiyettir.

Kulak Memesinde Sivilce Çıkmasının Nedenleri

Kulak Deldirme : Küpe takmak için kulağımızı deldirdikten sonra sık sık iltihap ve şişme sorunuyla karşılaşırız. Bu şişmeyi önlemek için kulak memesine soğuk kompres uygulamak gerekir. Eğer hala kulağınızdaki şişlik geçmediyse bir doktora başvurmalısınız.

Alerjik Reaksiyon : Kulak memesinin iltihaplanmasının bir diğer nedeni yüzümüzde kullandığımız çeşitli bakım ürünleri veya kulağımıza taktığımız herhangi bir ucuz küpe olabilir. Ucuz küpeler nikel maddesi içerirler ve bu maddenin ciltte alerjik reaksiyona yol açtığı klinik testlerle ispatlanmıştır.

Böcek Isırıkları : Böcek ısırıkları da kulakta iltihaplanmaya, kaşınmaya ve şişliğe neden olabilir.

Güreşçi Kulağı : Karnabahar kulağı olarak bilinen güreşçi kulağı, boks veya güreş maçlarında kulağa alınan darbeler sonucu kulakta meydana gelen bir tür şişme durumudur.

Apse : Kulak memesinin bir diğer yaygın olan şişme nedenlerinden biridir. Bu durum vücuda girmeye çalışan bakterinin neden olduğu bir ağrıdır. Apse enfeksiyon kaynaklı olduğu için tedavisi genellikle antibiyotiktir.

Sivilce :  Kulak memesinde ve çevresinde çıkan sivilce de kulak memesinde şişliğe neden olabilir. Bu bölgelerde çıkan sivilce iltihaplanır ve kızarıklığa neden olur.

Kist : Kistler vücudun herhangi bir bölgesinde oluştuğu gibi kulak memesinde de oluşabilir. Tedavisi ise cerrahi müdahale ile yapılır.

Dış Kulak İltihabı : Dış kulak ile zarı arasındaki tüpün iltihabına neden olan bir durumdur. Genellikle yüzücü kulağı olarak da bilinir.

Kulak Memesi Şişliği Tedavisi

Kulağımızdaki iltihap geçmiyorsa en kısa zaman içerisinde bir kulan burun boğaz doktoruna başvurmalısınız. Şişliğin sebebi ne ise tedavi ona göre yapılacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 12 =