Koma, Bitkisel Hayat ve Beyin Ölümü

0
491

Koma,bitkisel hayat ve beyin ölümü arasında tıbbi bir fark söz konusu değildir.

59160ca061361f1084192d1e - Koma, Bitkisel Hayat ve Beyin Ölümü

Bir kişi komaya girdiğinde, kişinin bilinci kapalıdır. Koma, beynin bilinci kontrol eden bölgeleri (beyin sapı ve serebrum bölümleride dahil) hasar gördüğünde meydana gelir. Komadaki bir kişi, uyuyor gibi veya yoğun bir anestesi altında gibi görünür ve kendi başına nefes alıp verebiliyor olabilmesine rağmen çoğu uyarıcıya yanıt veremez. Nefes alıp veremeyen ancak kalbi atan komadaki bir kişi, bir solunum cihazı ve intravenöz (damar içi) beslenme ile hayatına devam edebilir.

Bir kişi bitkisel hayata girdiğinde, bazı uyarıcılara yanıt verir. Ancak, konuşmaz, etrafında olup bitenin farkında değildir ve düşünemez. Bu durum haftalarca, aylarca veya yıllarca bile devam edebilir.

Beyin öldüğünde, beynin düşünmeden veya nefes alıp verme gibi temel işlevlerinden sorumlu bölgesi işlev görmez. Durum, tersine çevrilemez olarak kabul edilir. Beyin ölümünü doğrulamak için genellikle bir elektroensefalogram kullanılır.Amerika’da, beyin ölümü gerçekleşmiş ve daha önceden organ bağışı formu imzalamış olan bir kişinin solunumu ve kalp atışları, organ nakli yapılabilmesi için yapay olarak sürdürülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz