Kolesterol Nedir? Kolesterolün Kalbe Etkisi Nelerdir?

Kolesterol Nedir Kolesterolün Kalbe Etkisi Nelerdir - Kolesterol Nedir? Kolesterolün Kalbe Etkisi Nelerdir?
Kolesterol Nedir? Kolesterolün Kalbe Etkisi Nelerdir?

Kolesterol, bir lipit olarak bilinen ve vücudun normal çalışması için hayati önem taşıyan bir yağ maddesidir. Esas olarak karaciğer tarafından yapılır, ancak bazı gıdalarda da bulunabilir.

Yüksek kolesterolün kendisi genellikle herhangi bir semptoma neden olmaz, ancak ciddi sağlık sorunları riskinizi artırır. Kolesterol, kanınızda proteinler tarafından taşınır.

İki ana lipoprotein tipi şunlardır;

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) : Kolesterolü hücrelere ve karaciğere taşır; burada ya parçalanır ya da bir atık ürün olarak vücudun dışına taşınır; Bu nedenle, HDL “iyi kolesterol” olarak adlandırılır ve yüksek seviyede olması iyidir.

Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) : Kolesterolü, ihtiyacı olan hücrelere taşır, ancak hücrelerin kullanması için çok fazla kolesterol varsa, arter duvarlarında birikerek arter hastalıklarına yol açabilir; Bu nedenle, LDL “kötü kolesterol” olarak bilinir.

Kandaki kolesterol miktarı – hem HDL hem de LDL – bir kan testi ile ölçülebilir.

Neden Kolesterolümü Düşürmeliyim?

Bilimsel çalışmalar, aşağıdaki durumların yüksek kolesterol riskini artırabileceğini güçlü bir şekilde göstermektedir;

– arterlerin daralması (ateroskleroz)

– kalp krizi

– inme

– geçici iskemik atak (TIA)

– periferik arter hastalığı (PAD)

Bunun nedeni kolesterolün atardamar duvarında birikerek kan akışını kalbinize, beyninize ve vücudunuzun geri kalan kısmına daraltmasıdır. Bununla birlikte kolesterolün kalbe etkisi düşündüğümüzden de yüksektir.,

Yüksek kolesterol seviyesine sahip bir kişide koroner kalp hastalığı gelişme riski de artar. Kandaki kolesterol seviyesi arttıkça stres veya fiziksel aktivite (angina) sırasında göğsünüzde veya kolunuzda ağrıya neden olabilir.

Yüksek Kolesterolün Sebebi Nedir?

Birçok faktör, yüksek kolesterolünüz varsa kalp problemleri veya inme geçirme şansınızı arttırabilir. Sağlıksız bir diyet, özellikle yüksek düzeyde doymuş yağ tüketmek, sigara kullanmak, diyabet veya yüksek tansiyon (hipertansiyon) aile öyküsü veya kalp hastalığı öyküsü gibi durumlar yüksek kolesterolü tetikleyen durumlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here