Koah Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koah Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Koah Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Koah Hastalığı Nedir?

Dünyanın en çok ölüme sebep olan hastalıklarından birisidir. KOAH diye kısaltılan kronik obstruktif akciğer hastalığı kronik bronşit ve anfizemi kapsayan, akciğere girecek ve çıkacak havayı nefes darlığına götürecek kadar kısıtlayan, ilerlemesi muhtemel ve tedavi edilmezse ölüme yol açabilen bir hastalıktır.

KOAH nedenleri?

Meslek gereği zararlı gazla, toz ve mikrop parçalarını solumak. Sürekli ve etkin sigara kullanımı ve hava kirliliği başlıca sebepler arasındadır.

KOAH belirtileri nelerdir?

Koah, öksürük, balgam-kanlı balgam veya kan tükürme, nefes darlığı, kalp yetmezliği sebebi ile ayaklarda şişme ve hırıltılı biçimde soluma gibi başlıca belirtiler gösterebilir.

KOAH etkileri?

Hava yollarının daralmasına, duvarların kalınlaşmasına ve şişmesine, çevre kasların kasılmasına sebep olur ve bu sebepler ötürü akciğere giren ve çıkan hava azalır. Hava yollarında balgam artması ve tıkanıklığı görülür. Göğüs kafesinde sürekli sıkışıklık hissi olur.

Yapılması gerekenler?

-Sigara kesinlikle bırakılmalıdır.

-Kontrolleri aksatmamalı ve sürekli hekim ile iletişimde olunmalıdır.

-Solunumunuz kötüleştiğinde hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

-Solunumu kötü etkileyecek buhar, duman gibi etkenlerden uzak durmalı ve evin içindeki havayı temiz tutmalısınız.

-Solunum egzersizleri ile vücudu dinç ve zinde tutmalısınız.

-Düzenli spor ve beslenme yapmalısınız.

Tamamen düzelmesini sağlayacak bir tedavi yoktur. Tedavi amacı hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak ve neden olduğu durumları düzeltmek ve azaltmaktır. Tüm yaşam boyunca sigaradan uzak duran kişilerin KOAH olma riski diğerlerine göre azdır. Bu yüzden sigaradan uzak durmalısınız.

Tedavi?

-Sigara kullanımı varsa bırakılması ve pasif içiciliğin önlenmesi, akciğere giden hava miktarının artırılması, balgam sulandırıcılar ve ozon tedavisi yapılır.

KOAH ile astım ayrımı?

Bu iki rahatsızlıkta tek bir insanda olabilir. Benzer belirtileri olacağı için tedaviye yanıt verme biçimleri farklı olduğundan KOAH ve astım ayrım yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − 6 =