Kışın Sağlıklı Kalmak İçin Neler Yapılmalı?

0
304

İnsanlar genellikle kış aylarında çok daha fazla ve sık hastalanırlar. Bunun sebebi bağışıklık sisteminin soğuğa karşı dayanıksız olmasından kaynaklanmaktadır. Kış aylarında insanlarda en çok görülen hastalıklardan bir tanesi de griptir. Peki, kışın sağlıklı kalmak için yapılması gerekenler neler?

kisin01 1024x576 - Kışın Sağlıklı Kalmak İçin Neler Yapılmalı?

Bağışıklık sisteminin etkisini kaybettiği zamanlarda en çok görülen belirtiler yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesidir. Bununla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan uçuklar da bunun bir belirtisidir. Bağışık sistemini dirençli bir şekilde tutmak için çeşitli maddeler içeren besinleri tüketmek gerekmekte. Vücudun ihtiyaç duyduğu maddedeler demir, çinko, selenyum gibi maddelerdir. Bununla birlikte elbette uykusuz kalmamak ve gün içinde stresten mümkün olduğunca uzak durmak da kışın sağlıklı kalmak için yapılması gerekenler arasında.

Kaliteli Uyku Uyumak Önemli

Uzmanlara göre kaliteli uyku uyumak ve stres yönetimini iyi becermek bu iş püf noktalarından sadece ikisi. Besin almak ya da uyumak anlamında bir şikâyeti olmayanlarda da tek başına stresin dahi bağışıklık sistemini zayıflattığı gözlemlenmiştir. Bunun yanında vücuda zarar veren sigara ve tütün türevlerinden de uzak durmak bağışıklık sisteminizi korumaya yardımcı olacaktır. Kış aylarında en çok ihtiyaç duyulan vitaminler olan D ve C vitaminlerini de yeterince tüketmek kışın sağlıklı kalmak için zorunlu.

kisin02 - Kışın Sağlıklı Kalmak İçin Neler Yapılmalı?

Bu vitaminleri tüketmek bağışıklık sisteminin zayıf düşmesini anladıktan sonra bir işe yaramayacaktır. Bu sebeple kış aylarında rahatsızlıklara hazırlıklı olmak için bu maddelerin düzenli olarak kullanılması gerekmekte. Bazen önceden bu durum için aşı olanlar da görülmektedir. Ancak aşı olmak kışın sağlıklı kalmak için denenen doğal bir yöntem değildir. Aşı olan kişinin vücuduna bağışıklık sisteminin savaşması için çeşitli mikroplar verilir. Vücut bu mikroplarla savaşırken bağışıklık sistemi de güçlenmiş olur. Böylelikle daha sonra karşılaşılabilecek hastalıklar için hazır halde tutulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz