Kireçlenme Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

0
312

Kireçlenme Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

 Kireçlenme genelde ileri yaşlarda görülmekle beraber hemen her yaşta bu rahatsızlıktan şikâyetçi olanlar vardır. Eklemlerde ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. Genel olarak kalça diz ve ellerde rastlanır. Bu şikâyetin ortaya çıkmasında yapısal sorunlar rol oynayabilir veya çeşitli meslekler bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Sürekli kullanılan ve zorlanan bir eklem bölgesinde kireçlenme görülebilir. Eklemler vücutta hareketliliği sağladığından bu rahatsızlık sonucunda hareketler kısıtlanır. Örneğin merdivenlerden ya da yokuştan çıkarken güçlük çekilebilir. Kireçlenmeye bağlı olarak ağrılar yaşanabilir. Tüm bu sebeplerle yaşam kalitesi düşebilir. Tedavi için önemli olabileceğinden erken teşhisinde fayda vardır.

Kireçlenme, iki kemik arasında bulunan kıkırdağın işlevini yerine getirememesinden doğan bir rahatsızlıktır.

Kireçlenme - Kireçlenme Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Kireçlenme Belirtileri

Başlangıç aşamasında ve ilerleyen aşamalarda kireçlenmenin belirtileri ayrı şekillerde ortaya çıkabilir. Eklem yerlerinde ağrı, yürümede ve hareket etmede yaşanan zorluklar bu rahatsızlığın sebebi olabilir. Hareket ederken ve hareketler sonrasında ağrılar yaşanabilir.

Kireçlenme Sebebi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tam anlamıyla net bir sebebi olmamakla beraber kireçlenme riskini artıran faktörlerden bahsedilebilir. Örneğin fazla kilolar eklem yerlerine hareketler sırasında fazla baskı yaptığından bu rahatsızlığa sebep olabilir. Ancak kilosu fazla olan kişilerin hepsinde aynı sebepten ortaya çıkmayabilir. Bundan başka çeşitli sebeplerle, örneğin ağır bir egzersiz programı ile zorlanan eklemler incinir ve bu rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Öte yandan başka bir sağlık sorunu sonucunda da bu problemi ortaya çıkarmış olabilir. Hastanede yapılacak testler sonucunda tespit edilebilir. Fazla kilolardan kurtulmak ve düzenli bir şekilde spor yapma alışkanlığı kazanmak bu rahatsızlıkta olumlu etki yapabilir. Rahatsızlığın bulunduğu bölgeye göre bir tedavi programı uygulamaya konularak bir uzman bilgisi dâhilinde tedavi süreci devam ettirilebilir. Tedavisinde doktor önerisi ile ilaç kullanılabilir veya fizik tedaviden yararlanılabilir. Elbette her şeyden önce temel etken olan kilo problemine son derece dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz