Kene Hastalığı Nedir?

Asıl adı Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi alan hastalık keneler ile bulaştığından halk arasında kene hastalığı adıyla anılmaktadır. Kenelerle bu hastalık haricinde başka hastalıklar da bulaşabilmektedir.

79b57458 8fbd 4d12 9f52 68be34bfca50 - Kene Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?

Bunyaviridea ailesinden bir virüs tarafından oluşturulan, hafif seyirli olabileceği gibi kanamaların ve organ yetmezliklerinin görüldüğü ağır seyir de gösterebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık ilk kez 1944’de Kırım’da tanımlanmış, Kırım Kanamalı Ateşi, 1956’da Kongo’da tanımlanmış, Kongo Hastalığı olarak bilinmiş, 1969’da iki etkenin aynı olduğu tespit edilmiş, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi olarak adlandırılmıştır.

Neden Önemlidir?

Bu hastalığa yakalananlarda ölüm oranı ortalama % 15-30’dur. Türkiye’de görülen vakalarda ölüm oranı % 5 olarak tespit edilmiştir. Hastaların çoğu hastalığın seyri sırasında gelişen beyin, karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer yetersizliklerinden ölürler. Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre 2002-2007 yılları arasında laboratuar olarak tanısı doğrulanmış toplam vaka sayısı 907’dir.

922005018 - Kene Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Nasıl Bulaşır?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüsü, insanlara başlıca Hyalomma cinsi kenelerin kan emmesi sırasında bulaşır. Keneler haricinde ayrıca hastalara ve salgılarına temasla, virüsü geçici olarak taşıyan hayvanların kesilmesi sırasında hayvana ait kan ve dokulara temasla da bulaşmaktadır. Hatta hastalarla aynı ortamda kalındığında özellikle kanamalı seyreden vakalardan solunumla dahi geçtiğine dair araştırma sonuçları vardır.

Her Kene Isırığında Hastalık Ortaya Çıkar Mı?

Kenelerin hepsi hastalık taşımaz. Günümüzde yaklaşık 850 tür kene var, bunların 30 kadarı bu hastalığın bulaşmasında rol oynar. Virüsü taşıyabilen türden dahi olsa özellikle hastalığın yaygın olmadığı bölgelerde bulaşma söz konusu olmayabilir. Hastalık taşıyan keneler erken tespit edilip uzaklaştırıldığında virüsü vücuda bulaştırma fırsatı bulamayabilir. Çünkü hastalık genellikle kene ısırmasından 16–24 saat sonra bulaşır. Bulaş 3-5’inci günlerde en yüksek derecededir.

Sadece İnsanlarda Mı Hastalık Olur?

Virus, sığır-koyun gibi büyük memelilerde ve tavşan-kirpi gibi küçük memelilerde belirtisiz infeksiyon yapmaktadır. Bu dönemde kenelerin kan emmesi ile virüsler kenelere geçmektedir.

Hastalık En Sık Kimlere Bulaşıyor?

Tarım çalışanları,
Hayvancılık yapanlar, çiftlik çalışanları, çobanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları, et ürünleri market işçileri,
Veterinerler ve hasta hayvan ile teması olanlar,
Bu hastalığın takibini yapan sağlık personeli,
Askerler,
Kamp yapanlar,
Deri fabrikası çalışanları,
Piknik alanına gidenler.

En sık görüldüğü zaman:
Vektör kenelerin hareketleri sıcak iklimde arttığından dolayı hastalık mevsimsel özellik gösterir. En sık Haziran-Eylül aylarında görülür. Havaların ısınmasıyla birlikte insanların piknik alanlarına yönelmeleri, hastalığın kırsal alanların yanı sıra büyük şehirlerde de ortaya çıkmasının en önemli nedenidir.

Hangi Bölgelerde Görülüyor?

Hastalık sıklıkla Afrika, Asya, Orta Doğu ve Doğu Avrupa’da zaman zaman salgınlar şeklinde görülmektedir. Ülkemiz, hastalık taşıyabilen kenelerin yaşamaları ve hayatlarını devam ettirebilmeleri için oldukça uygun bir coğrafik özelliklere sahip olduğundan özellikle hayvancılığın yapıldığı bölgelerde tek tek vakalar ve salgınlar görülebilmektedir. Görüldüğü bölgeler Tokat, Sivas, Çorum, Amasya, Yozgat, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Kastamonu, Bartın, Ankara, Çankırı, Bolu, Balıkesir gibi illerin kırsal alanıdır.

krm kongo kanamal atei temmuz 2006 6 728 - Kene Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Belirtiler Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Kene teması ile virüsün alınmasını müteakiben hastalığın belirtileri genellikle 1–3 günde ortaya çıkar; bu süre en fazla 9 gün olabilmektedir.
Hasta insan veya hayvanlara ait kan, vücut sıvıları veya diğer dokulara doğrudan temas sonucu bulaşmalarda hastalığın belirtilerinin ortaya çıkma süresi 5–6 gündür; bu süre de en fazla 13 gün kadar olabilmektedir.

Belirtiler Nelerdir?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hafif, orta, ağır seyir gösterebilir. Hangi olguların ağır seyrettiği bilinmiyor
Sıklıkla ani başlayan
Ateş
Baş ağrısı,
Aşırı halsizlik, yorgunluk,
Eklem ve kas ağrısı,
Karın ağrısı,
Bulantı, kusma ve ishal
Boğaz ağrısı,
Gözlerde kızarma, sulanma ve yanma,
Sarılık,
Hastalığın başlangıç bulgularını takiben; 3.-6. günlerinde deri altına kanama, burun kanaması, diş eti kanaması, idrar yolu veya mide-barsak kanaması, iç organlarda kanama gelilşir.

IxMGoWMhMka7W8m6L RHXA - Kene Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Hastalığın Gidişatı, Sonucu Nasıldır?

Hafif ve orta derecede klinik seyir gösterenler yaklaşık 9-10 günde iyileşir. İyileşen olgularda sekel görülmez.
Ölüm oranı ortalama % 15–30. Türkiye’de % 5’dir. Hastaların çoğu beyin, karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer yetersizliklerinden ölürler.

Tanısı Nasıl Konulur?

Kanda virüse karşı oluşan bağışıklık maddelerinin (antikorların) taranması tanı için en sık kullanılan yöntemdir. Bu göstergeler hastalığın başlangıcından sonra 6. günden itibaren belirlenebilir.

Kene Nasıl Uzaklaştırılmalı?

Virüs kenenin ağız salgısında ve mide içeriğinde bulunduğundan uzaklaştırılması sırasında salgısının bulaşmasını önleyecek ve kusturulmayacak yaklaşımda bulunulmalı. Bu nedenle vücuttan uzaklaştırılırken ezilmemeli, başı kopartılmamalı, parçalanmamalı, ısı ve kimyasal herhangi bir madde uygulanmamalı. Bir penset veya cımbız yardımıyla sağa sola oynatılarak alınması en uygunudur. Uzaklaştırma sırasında keneye elle temas edilmemeli, eldiven kullanılmalı. Kene uzaklaştırıldıktan sonra ısırma alanına antiseptik bir madde uygulanmalı, eller sabunla iyice yıkanmalıdır.

Hastalığın Aşısı Ve Tedavisi Var Mı?

Hastalıktan koruyacak bir aşı bulunmamaktadır. Ribavirin adı verilen ilacın kısmi tedavi edici ve virüs ile temas edenlerde hastalığın gelişmesini önleyici etkisi olduğunu bildiren araştırma sonuçları var. Hastaların tedavisi genel olarak vücut virüsün üstesinden gelene kadar destek tedavisi vermek şeklinde yürütülmektedir.

Korunma Nasıl Olmalı?

Hayvan barınakları, hayvanların dolaştığı piknik alanları, otlaklar, çalılıklar, su kenarları, av alanları gibi kenelerin bulunduğu yerlerden kaçınılmalıdır. Bulunulması gerektiğinde çıplak ayakla veya kısa giysilerle bulunulmamalı, korunaklı giyinmeli (lastik çizme giyilmeli veya pantolonların paçaları çorap içine alınmalı), eve dönüldüğünde vücut kontrol edilmeli.
Hastalığın saptandığı bölgelerde hayvanlarda kene kontrolü ve düzenli ilaçlama yapılmalı.
Gerek insanları gerekse hayvanları kene saldırılarından korumak için repellent olarak bilinen böcek kaçıranlar cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek kullanılabilmektedir. Aynı maddeler hayvanların baş veya bacaklarına uygulanabilir; ayrıca, bu maddelerin emdirildiği plâstik şeritler, hayvanların kulaklarına veya boynuzlarına takılabilir.
Vücutta kene saptandığında zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı.
Tanı alan ya da şüphelenilen hastalar izole edilmelidir. Temas önlemleri alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here