Kemik Ağrıları Nedenleri Ve Tedavisi

0
326

 Kemik ağrısına gelişme çağındaki çocuklarda görülen büyüme ağrıları, fiziksel sebepler neden olabileceği gibi kemik kanseri gibi ağır hastalıklar da sebep olabilir.Peki Kemik Ağrıları Nedenleri Ve Tedavisi hakkında tüm bilgiler nelerdir?

Kemik Ağrıları Nedenleri Ve Tedavisi - Kemik Ağrıları Nedenleri Ve Tedavisi

Kemik uçlarında görülen ağrılar ergen çocukların kemiklerindeki büyüme ile bağlantılı ağrılardır. Bacaklarında farklı yerlerde olabilir, yürümesini zorlaştırmaz. Dışarıdan herhangi bir morluk ve şişlik görülmez. Düşme ve çarpma sonucu meydana gelen ağrılar büyüme ağrıları ile karıştırılabilir ama bu durumlarda şişlik, morluk ve romatizma ağrılarında yürürken aksama görülebilir.

Vitamin eksikliği kemik ağrısı nedenlerinden biridir.

Yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı, özellikle güneş ışığı alarak D vitaminini takviye etmek için çok önemlidir.

Kemik erimesi(Osteoporoz- kemik dokularının yaş faktörü ile yenilenmemesinden kaynaklanır) ve kemik iltihabı(Osteomiyelit- büyük yaralanmalar ve başka sebeplerle vücuda giren bakteriler) diğer nedenlerden biridir. Kemik erimesinde(Osteoporoz) süt ürünlerini yeteri kadar alıp, aşırı protein ve kafein alımından kaçınılmalıdır. Ayrıca yürüyüş, koşu, tenis, ip atlama gibi egzersizler kemik erimesi tedavisi için çok yararlıdır. Kemik İltihabı (Osteomiyelit) tedavisinde istirahat, kemik iltihabı görülen bölgenin alçıya alınması ve yüksek doz antibiyotik tedavisi yapılır.

Kemik kanseri kemik ağrısının sebeplerinden biridir.

İyi huylu tümörler genelde çocukluk ve gençlik çağlarında görülür. Kötü huylu tümörler ya kemikte ortaya çıkar ya da başka organlarımızdaki kanser hastalığı kemiklere metastaz yapar. Ağrının yanı sıra, ateş, halsizlik, şişlik, kızarıklık gibi belirtiler kemik kanserinin belirtileridir. Kemik tümörü iyi huylu ise kendiliğinden kaybolabilir, cerrahi yöntemler sonraki aşamalarda düşünülür. Yeni koruyucu cerrahi tedavilerle hasta olan kemik korunabilmektedir. Tümörün büyüklüğüne bağlı olarak tümörle birlikte kol veya bacak kesilip alınabilir. Hızlı yayılan kemik kanseri türünde ameliyat öncesinde kemoterapi uygulanır. Ameliyat sonrası radyoterapi uygulanabilir ve radyoterapi ameliyatın çözüm olamadığı hastalarda uygulanır.

Sağlık vücudumuzdaki her belirtiyi dikkate almamızı gerektirecek kadar önemlidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz