Kekemelik Nedir ? Neden Olur, Ne Yapılması Gerekir?

0
319

Kekemelik, heceleri ve kelimeleri tekrar etmekle kendini gösteren bir konuşma bozukluğudur. Birkaç farklı türü mevcuttur ve ciddiliği kişiden kişiye değişir.Cümlelerin ortasında, bireyler, kelimeleri ya da sesleri tekrar edebilir, bir hecenin sesini uzatabilir ya da kelimeleri söylemekte gecikebilir.

kekemelik - Kekemelik Nedir ? Neden Olur, Ne Yapılması Gerekir?

Kekemelik bireylerin çoğunda 8 yaşından önce başlar. Ancak bireyin iletişim kurmasını engelliyorsa ve bir kaç aydan daha uzun sürerse bir sorun olarak görülür. Bir çok çocuk konuşmayı ve bir cümle kurmayı öğrendiği zaman kekeler. Bu durum son derece doğaldır.

Kekemelik hastalık sırasında ve stresli dönemlerde daha da kötüleşebilir. Nedenleri bilinmemektedir. Konuşma gelişi sırasında özellikle çocuklar konuştuklarından daha hızlı düşünebilir ve dilleri sürçebilir ya da dikkatleri dağılır ve düşüncelerini toparlayana kadar bir sesi ya da bir kelimeyi tekrar edebilirler.

Bireyler için yapabileceğiniz en iyi şey kekelemesini görmezden gelip, doğal bir durum gibi karşılamanızdır. Bireyle yavaşca ve açık bir şekilde konuşun ve diğer aile üyelerininde aynısını yapmasını sağlayın. Endişelenmek bu sorunu daha da kötüleştireceğinden bireyle asla alay etmeyiniz. Her gün bolca zaman geçirmeye çalışın. Bireyin başırısını övün ve onu cesaretlendirin.

Birey ciddi şekilde kekelkiyorsa ya da kekelemesi bir aydan daha uzun sürese tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuz sizi bir konuşma terapistine yönlendirebilir. Konuşma terapistide konuşma terapisini içeren bir tedavi stratejisi uygulayacaktır. Kesinlikle endişe etmeyiniz bu durum geçici bir durum olup kısa sürede tedavi sonuç verecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz