Ana Sayfa Sağlık Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Zor Mudur?

Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Zor Mudur?

0
351

Katarakt, pek çok kişi tarafından bir yaşlı hastalığı olarak bilinir. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Katarak, hemen hemen her yaş grubunda görülen bir çeşit göz rahatsızlığıdır. Çoğunlukla yaşlılarda görüldüğü için bir yaşlı hastalığı olarak bilinmektedir.

katarakt1 - Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Zor Mudur?

Katarakt, göz merceğinin içinde oluşan bir çeşit kireçlenme rahatsızlığıdır. Bu şekilde gözün görme derecesi azalır. Göz bozukluklarında olduğu gibi gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Çünkü buradaki rahatsızlık görüntünün iyi seçilememesi değil, görüntünün, merceğin içinde biriken kirece benzer bir madde tarafından görülmesinin engellenmesidir. Katarakt rahatsızlığı olanların genel açıklaması, her şeyin sislerin arkasından görünmesi şeklinde olduğudur.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı eskiden olduğu gibi artık uzun süren bir ameliyat değildir. Bir göz için ortalama olarak 15 ila 20 dakikalık bir ameliyat süresi vardır. Katarakt ameliyatlarında eskiden olduğu gibi bir dikiş söz konusu değildir. Ameliyata girecek olan kişinin, ilk önce tahlilleri yapılır, herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığı öğrenilir. Çünkü bazı rahatsızlıklar katarakt ameliyatı olmak için engel teşkil edebilir.

katarakt2 1024x683 - Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Zor Mudur?

Ameliyat edilecek göz açıkta bırakılır ve göz kapanları sabitlenir. Çoğu kişi ameliyat sırasında gözünü hareketsiz olarak tutamayacaklarından endişe duyarlar. Katarakt çok ince bir ameliyat olduğu için bunu dert etmek normaldir. Ancak ameliyattan önce göz üzerinde dökülen bir ilaç ile kişinin gözünü kıpırdatması engellenir. Bu bir başka değişle geçici bir uyuşturmadır. Ameliyata başlamadan önce doktor göze sivri bir cisimle dokunarak acı çekip çekmediğinizi sorar. Hayır cevabını aldıktan sonra ameliyata başlar.

Ameliyat sırasında gözün ön tabakasına 1 cm. ’lik bir yarık açılır. Bu yarığın içinden eskimiş göz merceği dışarı alınır ve yerine ameliyattan önce doktorla birlikte kararlaştırılan yeni mercek takılır. Ameliyat öncesi yapılan görüşmelerde doktor, uzağı mı yoksa yakını mı daha iyi görmek istediğinizi sorar. Bunun sebebi ise takılan merceklerin sizin isteğinize göre seçilmesidir. Eğer uzağı daha net ve gözlük kullanmadan görmek isterseniz, o zaman uzak merceği gözünüze takılır. Ancak bu sefer, yaklaşık 4 numara bir yakın gözlüğü kullanmanız icap edecektir. Günümüzde hem yakın hem uzağı bir arada gözlüksüz olarak görebileceğiniz merceklerde ameliyatlarda kullanılmaya başlanmıştır. Maddi olarak biraz pahalı olan bu mercekleri kullandığınızda gözlük kullanmanıza gerek kalmaz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz