Kanser’den Nasıl Korunuruz?

Kanserden korunmanın mümkün olup olmadığı konusu tıpta hala tartışılmaktadır. Bence kanserden mutlak korunma söz konusu olmasa bile; ondan uzak durmak, risk faktörlerini en aza indirmek mümkündür.

kanser 640x360 - Kanser'den Nasıl Korunuruz?
Kanser’den Nasıl Korunuruz

Bunun için ilk yapmamız gereken zinde olmaktır, yani stresten uzak durmak, her şeye sinirlenmemek kısacası rahat olmaktır. Bunun dışındaki diğer önemli faktör ise doğaya yakın olmaktır; bunu daha kapsamlı anlatırsak : ilk olarak doğaya yakın yiyecekler tüketme ve doğaya yakın beslenme yani suni olarak üretilmiş ve bazı fabrikasyon işlemleri görmüş yiyecekleri en az seviye de tüketmek bunun yerine doğal olan pekmez, bal, zeytin, süt, salata gibi yiyecekleri tüketmek, margarin gibi trans yağ içeren yağlardan kaçınmak. Diğer bir husus da tabiata yakın temizlik yani yiyecekleri bol su ile yıkamak tarım artıklarını gidermek için ve deterjan artıklarını gidermek için bulaşıkları bol su ile durulamak. Diğer bir husus soluduğumuz havadır yani soluduğumuz hava doğaya ne kadar yakınsa o kadar sağlıklıdır. Bunun için bol yeşillikli bahçeler en iyisidir bu gün şehirleri görüyoruz hava kirliliği üst seviye de bu kanser riskini artırır bunun yerine yeşillikli ortamlarda bulunmak bahçeli bir evde oturmak bu riski en aza indirir. Son olarak da giyimde doğa ile iç içe olmak yani kışın soğuk havalarda yünlü giysiler yazın sıcak havalarda pamuklu giyecekleri kullanmak. Bunların dışında uykuda, yemek saatlerinde düzenli olmak, içki ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak, basit hastalıklarda hemen ilaç almak yerine dinlenmeyi tercih etmek, bebeklerin beslenmesinde ilk bir yıl mutlaka anne sütünü kullanmak gibi basit önlemler de kanserden korunmaya yardımcı olur.

Kanser en tehlikeli hastalıklardan birisidir ama bazı basit önlemler alarak riskleri en aza indirmek mümkündür. Kanserden korunmak için en önemli faktör moraldir daha sonra yukarıda sıraladığımız bazı faktörler gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here