Kalp Ağrısı Neden Olur?

0
276

Kalp Ağrısı Neden Olur? Kalp ve göğüs bölgesinde yaşanan ağrılar akla ilk olarak kalp krizini getirmekle beraber bu ağrılar farklı nedenlere bağlı olarak görülebilmektedir.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre göğüs ağrısı yaşayanların aşağı yukarı %25’inde ağrıların kalbe bağlı olmadığı belirlenmiştir. Kaburga incinmeleri, göğüs bölgesinde bulunan sinir sıkışmaları, akciğer hastalıkları, yemek borusu problemleri ve kas sorunları kalp bölgesi ağrısının kalbe bağlı olmayan diğer nedenleri arasındadır.

XEDyBo 300x200 - Kalp Ağrısı Neden Olur?
Kalp Ağrısı Neden Olur?

Bu sağlık koşullarından bazıları hayati önemde olabilir, bazıları ise kolay tedavi teknikleriyle hızlıca iyileşebilir. Tekrarlayan kalp ağrıları için en doğru teşhis yalnız bir hekim muayenesi sonrasında konulabilir.

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Aşağıda, belirtileri arasında göğüs ve kalp bölgesinde yaşanan ağrılar olan bazı hastalıkları bulabilirsiniz. Ancak kalp, bu sağlık problemleri dışında kalan bir takım rahatsızlıklar sebebiyle de ağrıyabilir. Kalbiniz sık ağrıyorsa altında yatan sebebi öğrenmek için kesinlikle muayene olmalısınız. Doktorunuz doğru teşhis için ağrıların şiddetini, ne sık sık yenidenladığını, nasıl bir ağrı hissettiğinizi (donuk, bıçak gibi, Aralıklarla, sürekli…vb) sorabilir, fiziksel muayene dışında bazı testler isteyebilir.

Kalp Hastalıkları

Kalp Krizi: Kalp krizi, kalp kasına kan taşıyan damarların ya da bir damarın plak veya pıhtı sebebiyle tıkanması sonucunda oluşur. Kalp krizi, göğüs bölgesinde rahatsızlık ve ağrı olarak işaret verebilir. Bu ağrılar bedenin üst kısmının genelinde veya mide bölgesinde hissedilebilir. Kalp krizinin diğer belirtileri arasında nefes darlığı ve derin nefes alma ihtiyacı duymak, aniden kaygılanma veya panik atak aynısı duygular, aşırı terleme, mide bulantısı ve baş dönmesi sayılabilir.

Kalp Kası İltihabı: Kalp kası iltihabı genelde kalp krizi ile karıştırılır zira terleme, nefes darlığı, kalp ve göğüs ağrısı, aşırı yorgunluk gibi belirtileri kalp krizi belirtileriyle örtüşür. Ancak kalp kası iltihabında kalp krizi gibi damar tıkanması yaşanmaz.

Kalp Zarı İltihabı: Kalbi çevreleyen zarın iltihaplanması olan “perikard iltihap” kalp ağrısına yol açabilir. Zarın iltihaplanmasına bağlı ağrılar genelde keskin ve uzun sürelidir. Bu ağrılar omuz bölgesini ve boynun üst kısmını etkileyebilir.

Hipertrofik Kardiyomiyopati: “Kalp yetmezliği” kalp kasının kalınlaşması ve kan pompalamasının zorlaşması sebebiyle oluşur. Kalp ağrısına ek olarak baş dönmesi, nefes darlığı görülebilir.

Mitral Kapak Prolapsusu: Kalpte sol kulakçık ile sol karıncık arasında bulunan kapakçığın doğru çalışmaması sebebiyle görülen bu problem kalp ağrısı nedenleri arasındadır.

Akciğer Hastalıkları

Akciğer ve göğüs bölgesinde görülen aşağıdaki hastalıkların belirtisi olarak kalp ve göğüs ağrıları yaşanabilir.

Göğüs Zarı İltihabı: Zatülcenp ve plörezi şeklinde de bilinen akciğer zarı iltihabı nefes alırken ya da öksürürken göğüste bıçak gibi ağrıya neden olur. Bu hastalığın başlıca nedenleri viral enfeksiyonlar, pulmoner emboli, plevra boşluğunda hava ya da gaz toplanmasıdır.

Zatürre: Akciğer iltihaplanması olan zatürre, göğüs içinde ağrı ve sızıya yol açabilmektedir. Diğer belirtileri ürperti, ateş, öksürük ve balgamlı öksürüktür.

Diğer Akciğer Hastalıkları: Astım ve pulmoner hipertansiyon gibi akciğerleri ilgilendiren bazı diğer rahatsızlıklar da göğüs bölgesinde şiddetli, donuk, sürekli veya Aralıklarla görülen ağrılara neden olabilmektedir.

Kalp Ağrısı Diğer Nedenleri ?

Yemek borusu kasılmaları, yemek borusunun aşırı titiz olması, yemek borusu çatlakları, asit reflü, peptik ülserler ve safra kesesi rahatsızlıkları göğüste sıkışma hissine ve ağrıya neden olabilir. Kalp veya göğüs ağrısı kaburga incinmesi, göğüs bölgesi kkatiyenrının aşırı kullanımı veya yırtılması neticesinde görülebilir.

Görüldüğü gibi kalp ağrısı ve göğüs ağrısının birçok farklı sebebi olabilir. Bu ağrılar sıklıkla yenidenlıyorsa, günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetliyse en güvenilir yol hekim muayenesine gitmek olacaktır. Bu ağrılar, sebebine bağlı olarak uygulanan profesyonel tedavi teknikleriyle kontrol altına alınabilir. Önemli olan nokta kalp ağrısı yaşadığınızda panik olmadan ve vakit kaybetmeden doğru teşhisin konulması ve tedavinin başlamasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here