Kalın Bağırsak Kanseri Genelde Kaç Yaşında Görünür?

0
251

Adı çokça televizyonlarda geçmese de kalın bağırsak kanseri en çok görülen kanserlerden birisidir. Şöyle ki sindirim sistemi kanserlerinden en çok rastlanılandır aynı zamanda kadınlarda meme kanseri ve akciğer kanserinden sonra üçüncü sırada erkeklerde ise akciğer kanseri ve prostat kanserinden sonra üçüncü sırada görülmektedir. Bu kalın bağırsak kanserinin ne kadar sık görüldüğünü anlamanıza yardımcı olmuştur. Birçok kanser türünde olduğu gibi kalın bağırsak kanserinde de yaş ilerledikçe görülme sıklığı artmaktadır.

kolon kanseri nedir nedenleri belirtileri korunma yollari tedavisiph8THfXPGUagqHRqoeuuZQ - Kalın Bağırsak Kanseri Genelde Kaç Yaşında Görünür?

Kalın bağırsak kanserine yakalanma riski daha fazla olan kişilerden bahsetmek gerekirse 50 yaş üstü kişiler, ailesinde daha önce bu hastalığa yakalanmış kişi bulunanlar, hayvansal gıdaları özellikle kırmızı et ve hayvansal doymuş yağları çok tüketenler, kabızlık sorunu ile sık sık karşılaşanlar, birçok hastalık ve kanserin sebepleri arasında yer alan alkol ve sigara, daha önce sindirim sistemiyle alakalı sorun yaşamış olan kişiler evet bu saydıklarım bu kansere karşı biraz daha dikkat etmelidirler.

Bu kanserin belirtilerini sizlere söylemek erken teşhis açısından çok önemlidir çünkü erken teşhis birçok hastalığın yok edilmesinde en önemli hususlardan birisidir. Bu hastalığın başlıca belirtileri; makattan kan gelmesi yani rektal kanama, sık sık tuvalete gidilmesine rağmen tam olarak boşalmama durumu, kabızlık ve ishal gibi durumların sık sık ortaya çıkması, karında sıkça karşılaşılan gaz ağrıları, tuvalet alışkanlığında değişiklik, kansızlık ve şiddetli zayıflama… Eğer bu saydıklarım sizlerde sık sık görülüyorsa kalın bağırsak kanseri veya kalın bağırsak kanseri riski olabilir yapacağınız en iyi şey bir hastaneye gidip gerekli muayeneleri yaptırmanızdır.

kalin bagirsak kanserine yol acan 7 etkentZoPfrBw6EKrJLlYBc1aeA - Kalın Bağırsak Kanseri Genelde Kaç Yaşında Görünür?

Bu tür şikayetlerle başvurduğunuzda size tarama testi uygulayacaklardır. Bunun yanında özellikle 45-50 yaşlarından sonra düzenli olarak kalın bağırsak ve dolayısıyla sindirim sistemiyle alakalı yılda bir kez genel muayene yaptırmak sizin yararınıza olacaktır. Özellikle ailesinde daha önce bu rahatsızlığı geçirmiş olanlar varsa mutlaka bu işlemi yaptırmalıdırlar.

Kalın bağırsak kanserinin tedavisinden bahsetmek gerekirse tedavinin olumlu sonuç vermesi tabi ki hastalığın teşhis edildiği evreye bağlıdır. Kalın bağırsak tümörlerinin tedavisi cerrahidir. Bu kanserin tedavi yüzdesini artırmak için sıkça da bahsettiğim gibi erken teşhis çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz