Kafa Tası Kırıkları Nasıl İyileşir?

0
259

Kafa Tası Kırıkları Nasıl İyileşir?

Kafatası Kırıkları Nasıl İyileşir?

Kafatası,8 adet kemikten oluşan ve beynin etrafını saran bir yapıdır. Kafatası, beyin ve merkezi sinir sistemini dışardan gelebilecek olan her türlü darbe durumuna karşı korumaya alır. Bebekken yumuşak olan bu yapı büyüdükçe daha sağlam ve daha sert bir hale dönüşerek gittikçe sağlamlaşır.

Kafatası Kırığı Nedir?

Ağır bir kaza sonucunda alınan darbe ile kafada bulunan kemiklerin kırılmasına denir. Trafik kazaları, düşme, ya da kafaya şiddetli vurulması gibi nedenlerle oluşabilir.

Kafatası Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Hafif derecede olan kırık durumlarında, sadece bölgeye dokunmakla artan bir ağrı durumu söz konusu olur ve bu tip kırık türleri çok tehlikeli sonuçlar doğurmaz. Ancak kırık, beyin tabanında yer alan kemiklerdeyse, kişide bilinç kaybı, ağızdan ya da burundan kan gelmesi, göz bebeklerinde büyüme olması, kusma, uyku hali, hafıza kaybı, konuşurken zorlanma, felç görülmesi gibi ciddi sağlık sorunu belirtileri görülebilir. Ayrıca açık kırık durumlarında menenjit görülme durumuna karşı çok dikkat edilmelidir. Kafatası kırıklıkları sonucunda kişide kalıcı beyin hasarları görülebilir hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Hasta ne kadar çabuk kendine gelirse tehlikenin o kadar azaldığı söylenir.

Kafatası Kırıklıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Ağır bir darbe sonucunda kişinin travma geçirdiğinden şüphe duyuluyorsa, hasta zaman kaybetmeden hastaneye götürülmelidir ancak taşınırken hastanın fazla hareket ettirilmeden ve sarsmadan mümkün olduğunca sabit bir şekilde taşınması gerekir. Hastaneye ulaşıldığında doktorlar hastanın hikayesini dinleyip, göz bebeklerini ve şuurunu kontrol edip duruma göre röntgen, MR veya beyin tomografisi çekmelidir. Kırık teşhisi konursa yoğun bakımda ağır ilaçlarla tedavisine başlanmalı ve kafatasında görülebilecek kanama durumlarına karşı tedbirli davranmak gerekir. Çünkü bu kanama durdurulmazsa ölüme götürebilir.

Çatlak durumlarında ise tedaviden sonra, kendiliğinden kaynayıp yerleşmesi için zaman tanınabilir.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + six =