Kadınların Beyni Erkeklerden Daha Çok Çalışıyor

0
299

Kadınların Beyni Erkeklerden Daha Çok Çalışıyor: ABD’deki Amen Kliniği’nde görevli bilim adamları, sonuçları “Alzheimer’s Disease” dergisinde yayımlanan araştırmada, 9 klinikten sağladıkları 46 bin 34 beyin ileri görüntüleme tekniğiyle elde edilen verileri karşılaştırdı.

Kadınların Beyni Erkeklerden Daha Çok Çalışıyor

YNLJgz 300x168 - Kadınların Beyni Erkeklerden Daha Çok Çalışıyor
Kadınların Beyni Erkeklerden Daha Çok Çalışıyor

Analizler, kadınların beyinlerinin birçok bölgesinin erkeklerinin beyinlerinden önemli ölçüde daha aktif olduğunu gösterdi.

Kadınların Beyni Erkeklerden Daha Çok Çalışıyor - Kadınların Beyni Erkeklerden Daha Çok Çalışıyor

Kadınların beyninin özellikle odak ve dürtü kontrolüyle ilişkili prefrontal korteks ve duygu durumu ile kaygıyla bağlantılı limbik ve duygusal bölgelerinin daha aktif çalıştığı tespit edilirken erkeklerin görsel ve koordinasyon kısımların daha aktif olduğu belirlendi.

CİNSİYET ESASLI RİSKLERİ ANLAMAK İÇİN ÖNEMLİ

Araştırma ekibinin lideri ve Amen Kliniği’nin kurucusu Psikiyatrist Daniel G. Amen, çalışmalarının beyindeki cinsiyet kaynaklı farklılıkları anlamak için önemli olduğunu kaydetti. Amen, “Kadınlar ve erkekler arasında tespit ettiğimiz ölçülebilir farklar, alzaymır gibi beyin rahatsızlıklarının cinsiyet esaslı risklerini anlamak açısından önemli” ifadesini kullandı.

Alzaymır, kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek oranda görülürken erkeklerde dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye bozukluğuna daha fazla rastlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz