Kabakulak Hastalığı Belirtileri Tedavi Süreci

  Kabakulak hastalığı çoğunlukla küçük yaştaki çocuklarda oluşur. Oluşma sebebi virüslerdir. Tükürük bezlerinde şişme oluşur ve bu şişlikler kulak kısmının altındadır. Kabakulak rahatsızlığı geçicidir (esneme-öksürme yoluyla). Kabakulak hastalığı belirtileri tedavisi süreci bu yazımızda sizi aydınlatacaktır.

Kabakulak Hastalığı Belirtileri Tedavisi Asi Süreci - Kabakulak Hastalığı Belirtileri Tedavi Süreci

Kabakulak Hastalığının Belirtileri

Kabakulak kendi içinde üçe ayrılır; yumuşak şiddetli, orta şiddetli ve yüksek şiddetli. Yumuşak şiddetli kabakulak rahatsızlığı hissedilmez. Fakat orta ve yüksek şiddete meyleden kabakulak rahatsızlığında şikayet gösteren belirtiler görülür. Yüksek ateş şikayeti, baş ağrısı, kas bölgesinde ağrılar, yorgunluk hissi, midede oluşan ağrı, yeme-içme kaybı kabakulak hastalığındaki belirtilerdir. Görsel olarak belirgin olan en büyük şikayet de kulak altındaki şişliktir. Diğer şikayetler farklı hastalıkların da belirtileri olabilir.

Bu nedenle kulak altındaki şişlik kabakulak hastalığının göstericisidir. Çocuğunuzda bu rahatsızlıkları fark ettiğinizde doktora gitmeniz önerilir. Çocuğunuz daha fazla acı çekmeden önlem almak her zaman yararlıdır. Hastalık esnasında yapılması gereken durumlar; dinlenmek, hastanın diğer insanlarda uzakta istirahat etmesi (kabakulak hastalığının geçici olmasından dolayı), sulu ve kolay çiğnenebilecek yiyecek tüketimi, bol su tüketmek. Çoğunlukla çocuklarda görülen bu hastalıkta yüksek dereceye çıkan ateş başka birçok hastalığa sebep olabilir. Bu nedenle doktor gözetiminde tedavi süreci olmak gerekir.

Kabakulak aşısı - Kabakulak Hastalığı Belirtileri Tedavi Süreci

Kabakulak Rahatsızlığında Aşı Gerekli Mi?

Çoğunlukla çocuklarda görülen kabakulak, yetişkinlerde, hatta hamile kadınlarda da görülebilmekte. Bu hastalıkta önemli rol aşı olmaktan geçiyor. Virüs ile yayılan kabakulak hastalığı aşı yapıldığında %96 oranında koruma sağlamakta. Aşı olunduğunda diğer bireylere hastalığın geçmesi güçtür. Fakat diğer bireylerin kabakulak hastalığını geçirdiğinde aşı tedavisi görmediyse hastalığın geçmesi muhtemeldir. Aşı olduğu halde de bu hastalığa tekrar yakalayanlar nadir olarak bulunabilir. Aşı kesinlikle bu hastalıkta tavsiye edilmekte ve yararı görülmekte. Aşı, bağışıklık sisteminde sorun olan çocuklarda uygun olmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here