Jinekomasti Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
403

149759 - Jinekomasti Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Jinekomasti Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde meme bezi dokusu artışı ile meme büyümesine jinekomasti denir. Jinekomasti erken çocukluk, ergenlik veya yaşlılıkta (60 yaş ve üstü) ortaya çıkabilir ve normal bir değişiklik olabilir. Erkekler hormonal değişiklikler veya ilaç yan etkileri nedeniyle jinekomasti yapabilirler. Bir veya her iki göğüste olabilir. Psödoikosinasti burada tartışılacaktır, ancak obezite ve yağdan kaynaklanmaktadır. Pek çok jinekomasti vakası tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, kozmetik nedenlerle, durum benlik saygısını etkileyebilir ve birisinin kamusal faaliyetlerden çekilmesine neden olabilir. Jinekomasti ilaç, ameliyat veya bazı ilaçların veya yasadışı maddelerin kullanımını durdurarak ta tedavi edilebilir.

Alkol, bazı antidepresan ve vücut geliştirme amaçlı alınan ilaç ve maddelerin uzun süre kullanimi, jinekomastiye neden oluyor. Erkeklerde ‘meme büyümesi’ olarak adlandırılan Jinekomasti, sanıldığının aksine kilo dışında birçok nedenle ortaya çıkabiliyor. Toplumun geneline bakıldığında %65 oranında nedeni tam açıklanamayan jinekomasti vakaları olsa dahi, meme büyümesi yaşayan erkeklerin görünümden önce bazı testleri yaptırıp olası hastalıkları ekarte etmeleri gerekiyor. Jinekomastinin bazen farklı hastalıklardan kaynaklanabilir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Hormon bozuklukları; testesteron azlığı ile seyreden rahatsızlıklar ve bazı sendromlar, östrojen artışı yapabilen durumlar; testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroid bezi hastalıkları (hipertiroidi veya guatr), bazı kanser türleri özellikle akciğer ve karaciğer, karaciğer sirozu, bazı ilaç ve maddelerin uzun süre kullanımı (alkol, amfetamin antidepresanlar, uyuşturucu madde, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler) ve aşırı kilo alımı jinekomastinin bilinen nedenleri arasında. Dolayısı ile şikayeti olan kimselerin öncelikle doktor kontrolünden geçerek zeminde yatabilecek hastalıklar açısından detaylı bir tarama yapılması gerekir.

Jinekomastinin kendi içinde üç farklı tip olarak değerlendirilir. “Belirttiğimiz hastalıklar genellikle ‘Glanduler jinekomasti’ olarak ortaya çıkabilir. Bu tip, kadın memesi benzeridir ancak süt üretmeyen meme bezleri bulunur ve sadece bu bezlerin artışında glanduler tip söz konusudur. ‘Yağlı jinekomasti’ olarak adlandırılan bir diğer tipte ise meme bezi dokusunda artış olmaz, sadece meme bölgesi yağlanmasından artış olur ve genellikle alkol veya sık kilo alıp verme nedeniyle oluşur. Sonuncusu ise her iki tipin birlikte görüldüğü ‘karışık tip’tir.” Hastaların %30’unda gerileme ve kendiliğinden düzelme görülebilir.

plas7 1280x800 - Jinekomasti Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Jinekomasti tedavisi için başvuran hasta grubunun 18-25 yaş aralığından olduğunu belirten Doç. Dr. Yener Demirtaş, ergenliğe giren erkek hasta yaş grubunun jinekomastinin görüldüğü ilk dönem olduğunu ve ergenlikten sonra hormonların düzene girmesiyle %30 hastada gerileme ve kendiliğinden düzelme görülebildiğini vurguluyor. Erkeklerde meme büyümesi hastalık belirtisi olabilir

Meme büyümesinin tek başına başka hastalıklara sebep olmadığını belirten Doç. Dr. Yener Demirtaş, “Jinekomasti söz ettiğimiz hastalıkların ön belirtisi olabilir bu nedenle gerekli taramalar yapıldıktan sonra estetik olarak ele alınabilir. Ayrıca bazen ergenlik döneminde memede ağrı şikayeti olsa da doktora başvuruların %90’ı estetik kaygılar nedeniyledir. Durum kilolu olan kimselerde daha çok görünür fakat düzensiz ve sağlıksız diyetler nedeniyle zayıflarda da görülebildiğini söyleyebilirim.

Hastanede kalmayı gerektirmeyen, lokal veya genel anestezi ile yapılabilen girişimlerde tolere edilebilir ağrılar yaşanabilir. Ameliyat sonrasında ortalama 3 hafta kadar özel bir korse kullanımı ile nekahet süreci başarı ile geçirilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz