Jet Lag son zamanlarda adını sıkça duyuran rahatsızlıklardan bir tanesi. Eskiden bu kadar bilinmemesinin sebebi hem insanların çok fazla uçak seyahati yapmaması hem de internet olmadığı için bunun bir rahatsızlık olduğunun da farkına varmamalarıydı. Peki, Jet Lag nedir? Bu rahatsızlık hangi durumlarda ortaya çıkar?

jetlag01 1024x683 - Jet Lag Nedir? Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Jet Lag, uzun süren uçak yolculuklarından sonra yaşanılan durumdur. Bu durum kendisini uykusuzluk olarak gösterir. İnsanın büyük saat farkları olan bir yerden başka bir yere giderken biyoloji saati gittiği yere uyum sağlamakta zorlanır. Bu doğal bir durumdur. Bu uyum sağlama sürecinde vücutta uykusuzlukla beraber başka farklı etkiler de görülebilir. Bu etkilerin arasında baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği de bulunmaktadır. Aslında temelinde bütün bu etkiler uykusuzluk nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Nasıl Korunulur?

Jet Lag olmaktan korunmak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Yolculuktan bir gün önce, yolculuk sırasında ve yolculuk sonrasında kafein içeren içecekler tüketmemek gerekmektedir. Bununla beraber yolculuktan önceki gece güzel bir şekilde uyunmalı ve uyku alınmış olarak uyanmak da önemlidir. Gidilen yerde kesinlikle gün ışığında uyumamalı ve o yerin saatine göre hareket edilmelidir. Yani yolculuk sonrası sabah saatlerinde varılmışsa dahi uyumak için akşam saati beklenmelidir. Aksi taktirde biyolojik vücut saati uyumsuz olarak davranmaya devam edecektir.

jetlag02 1024x576 - Jet Lag Nedir? Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Çocuklarda Jet Lag çok daha farklı şekillerde görülür. Huysuzluk, sürekli ağlama ve ishal olarak dahi görülebilir. Uzun yolculuklar çocukları çok daha fazla etkilemektedir. Yolculuk sırasında rahat kıyafetler giyilmesi ve mümkünse zaman zaman uçağın içinde ayağa kalkarak biraz turlamak gerekmekte. Pek çok insan uçağın içinde ayakta dolaşmaya çekinir ancak uzun uçuşlarda bu durumun uçaktaki çoğu insan tarafından yapıldığını unutmamak gerekmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here