Ana Sayfa Sağlık İmmunoterapi Nedir? Uygulama Alanları

İmmunoterapi Nedir? Uygulama Alanları

0
185

İmmunoterapi Nedir? Uygulama Alanları

mmunoterapi Nedir - İmmunoterapi Nedir? Uygulama Alanları
İmmunoterapi Nedir? Uygulama Alanları

İmmunoterapi, bir bağışıklık yanıtını indükleyerek, güçlendirerek veya bastırarak bir hastalığın tedavisinin sağlanmasıdır. Bazı immunoterapi türleri bağışıklık sisteminin bazı hücrelerini hedef alırken, diğerleri bağışıklık sistemini genel olarak etkiler. İmmunoterapi tedavileri günümüzde kanser, alerjik durumlar, siğiller gibi pek çok hastalık için kullanılmaktadır.

Kanser

İmmunoterapi, kansere karşı savaşmak için vücudunuzun kendi bağışıklık sistemini kullanan tedavidir. Biyolojik terapi olarak da adlandırılan immunoterapi uygulaması, vücudun kansere karşı savaşmak için doğal savunmasını güçlendiren bir kanser tedavisi türüdür. Bağışıklık sistemi işlevini geliştirmek veya iyileştirmek için vücut tarafından veya laboratuvarda yapılan maddeleri kullanır. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, farklı kanser tiplerini tedavi etmek için birçok farklı immunoterapi kullanılmaktadır; Bunlar, T hücre tedavisi, monoklonal antikorlar ve kanser aşıları gibi bir dizi yöntemdir. Örneğin, monoklonal antikorlar (vücutta spesifik hedeflere bağlanmak için tasarlanmış ilaçlar), kanser hücrelerini yok eden bir bağışıklık tepkisine neden olabilir. Diğer bir tip olan evlatlık hücre transferi, kanserle savaşmak için T hücrelerinin doğal yeteneğini arttırmaya çalışan bir tedavi yöntemidir.

Hangi Tip Kanserler İmmunoterapi ile Tedavi Edilebilir?

mmunoterapi Nedir Uygulama Alanları - İmmunoterapi Nedir? Uygulama Alanları

Melanoma, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri türleri, böbrek kanseri, mesane kanseri, baş ve boyun kanserleri ve Hodgkin lenfoması gibi kanser türleri immunoterapi ile tedavi edilebilir.

Alerjiler

İmmunoterapi, Allerji Astım ve İmmünoloji Amerikan Akademisi’ne göre alerjen immunoterapisi, alerjik rinit, alerjik astım, konjunktivit (göz alerjisi) veya batma böcek alerjisi olan birçok insan için semptomları azaltan uzun süreli tedavi şeklidir. Bu, birçok insan için uygun maliyetli ve faydalı bir tedavi yöntemidir.

Siğiller

Siğiller, insan papilloma virüslerinin (HPV) neden olduğu bir çeşit tümörlerdir. İmmunoterapi yöntemi, HPV ile tetiklenen kutanöz siğillerin saldırısına yönelik immunolojik yanıtın aktive edilmesi ve bertaraf edilmesi için kullanılmaktadır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz