İlk Organ Naklini Yapan Doktor Kimdir?

0
135

İlk Organ Naklini Yapan Doktor Kimdir?

İlk organ naklini yapan Doktor Joseph Murray’dir.

Doğum yılı 1 Nisan 1919 ve ölüm yılı 26 Kasım 2012 olan doktor aslında bir plastik cerrahtır.

Amerikalı cerrah ilk deneyimini İkinci Dünya Savaşı sırasında yanık tedavisi uyguladığı hastalara deri nakli şeklinde gerçekleştirdi.

İlk böbrek naklini ise köpekler üzerinde denemiştir. Daha sonra geliştirdiği yeni teknikler ile 1954 yılında tek yumurta ikizi kardeşler arasında böbrek nakli yaparak bir ilke imza attı.

Ronald Herrick’in sağlıklı olan böbreğini, böbrek yetmezliği olan Richard’a nakil etmiş ve Richard 8 yıl kadar yaşamına devam edebilmiştir.

Nobel ödülünün sahibi Murrey

Murray tek sorunu bağışıklık sistemi olarak nitelendirmiş ve bu konuda çalışmalar yapmıştır.

1962 yılında bağışıklık sistemi baskılayan ilaçların bulunması sonrasında, akrabalar arası organ naklini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulundu.

Murray bu çalışmaları sayesinde 1990 yılında Nobel Tıp ödülünün sahibi oldu.

Murray’ın bu tekniği sayesinde yüzbinlerce organ nakli gerçekleşti.

Murrey’in ölümü

Sağlık alanında çığır açan Murray 93 yaşında Boston’daki evinde inme geçirerek görev yaptığı Brigham Hastanesi’nde 26 Kasım 2012 yılında hayatını kaybetmiştir.

İnsanlık tarihi için çok önemli olan organ nakli sayesinde belki de milyonlarca insanın kurtuluşuna sebep olan cerrah ayrıca dinine bağlı bir hayat sürdürmüştür. Harvard Üniversitesi gazetesine verdiği bir röportajda “Meslek bir duadır ve her güne mesleğime, yaptıklarımı Tanrıya adayarak başlıyorum” demiştir.

Murrey öncesi

Dünyada ise ilk olarak organ nakli denemesi modern anlamda 1902 yılında Macar cerrah olan Dr. Ullman tarafından yine hayvanlar üzerinde böbrek nakli şeklinde denenmiştir. 1933 yılında ise Sovyetler Birliği’nde Dr. Voronov tarafından kadavra böbrek ile gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’de çeşitli denemelerin ardından Dr.Haberal tarafından 3 Kasım 1975 yılında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde ilk başarılı böbrek nakli gerçekleştirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × three =