Horlama Tedavi Edilebilir Mi?

0
264

Horlama Tedavi Edilebilir Mi? Horlamak uyuyan bireyin çok yüksek sesle burundan, ağızdan ya da gırtlaktan nefes alıp vermesi olayıdır. Horlamak birçok insanın hem kendini hem de çevresini rahatsız eden önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Horlayan kişiler genellikle horladıklarını inkâr etseler de çevresinde bulunan insanları oldukça rahatsız etmektedir.

Horlama Nasıl Tedavi Edilebilir?

Horlama Tedavi Edilebilir Mi - Horlama Tedavi Edilebilir Mi?
Horlama Tedavi Edilebilir Mi?

Bu Sorun Tedavi Edilebilir Mi?

Sağlıklı olarak nefes alıp verme işlemini gerçekleştiremeyen bireylerde horlama problemi görülmektedir. Vücut kitle indeksine göre boy ve kilo oranı dengeli bireylerde bu sorun daha çok görülmektedir. Horlama sorununa karşı bireyler yatış pozisyonunu, yattıkları yatağı ve yastıklarını değiştirerek horlama probleminden kurtulabilirler. Özellikle bireyler yatarken bazı pozisyonlarda daha çok horlamaktadırlar.

Örneğin bireyler sırt üstü yattıklarında kalbe daha çok baskı uygulanır. Kalbe daha çok baskı uygulanmasına bağlı olarak vücut kan pompalarken sorun yaşayabilir. Bu yatış pozisyonunda kalbin zorlanması horlamaya neden olmaktadır. Bir başka örnekte bireylerin yastıkları küçük ve ya alçakta kaldığı takdirde horlama sorunu görülebilir. Bireyler horlama tedavisi için doktora gitmek yerine kendileri de bu basit işlemleri gerçekleştirerek bu sorunu çözebilirler.

Burun Bantları Nefes Almayı Kolaylaştırır

Yatış biçimi ya da yatağın değiştirilmesi dışında marketlerde ya da eczanelerde satılan burun spreyleri de bu sorunun çözülmesine katkıda bulunmaktadır. Bireyler aldıkları burun bantlarını burunlarına yapıştırarak uyuduklarında nefes alıp verme sürecinin etkili bir şekilde gerçekleştiği ve horlama sorunu ile karşılaşmadıkları ya da bu sorunun çok az bir düzeye indiği söylenebilir. Bu önlemler alınsa de horlamaya kesin olarak çözüm bulunamayabilir. Çünkü bazen bireyler bu sorunu yaşadıklarında kalp ciddi olarak yorulup durma noktasına gelebilir. Bu aşamada ise birey doktoru ile görüşüp ameliyat olmalıdır. Ameliyat ise kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Çocuklarda da görülen bu sorunun çözülmesi için geniz eti alınarak tedavi edilmektedir. Geniz eti alınan çocuklarda bu sorun büyük ölçüde çözülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz