Hıv Nasıl Bulaşır?

Hıv Nasıl Bulaşır - Hıv Nasıl Bulaşır?

 Hıv virüsü immün sistemi yani bağışıklık sistemini çökerten bir virüstür. Bu virüsün 2 alt türü bulunmaktadır. Bunlar:

1) HIV-1 (Human Immmunodeficiency Virus-1)

2) HIV-2 (Human Immmunodeficiency Virus-2) olarak iki alt gruba ayrılır. HIV-1 insan türü arasında en sık görülen çeşididir. HIV-2’nin görülme sıklığı ise daha enderdir.

HIV virüsü 3 şekilde sağlıklı bir bireye bulaşabilir.

Cinsel Yolla Bulaşma:

Cinsel ilişkiye giren bireylerin vücut salgıları birbirlerine temas eder ve eğer ki bu vücut salgısı virüsü taşıyorsa sağlıklı bireye geçmesi muhtemeldir. Bunu önlemek içinse kondom kullanımı çoğu zaman yeterli olmakla birlikte kimi zaman kondom kullanımının bile etkisiz kaldığı durumlar gözlemlenmiştir. AIDS virüsünün bu yolla bulaşmasının önüne geçmek için en makul çözüm tek eşliliktir.

Kan Yoluyla Bulaşma:

Virüse konak olan bireyin kanı dokusu ya da her hangi bir vücut salgısı sağlıklı kişinin dolaşım sistemine doğrudan ya da dolaylı olarak temas ederse bulaşma görülecektir. Kan ihtiyacı duyan hastalar bu konuda tedbiri elden bırakmamalıdır. Aynı zamanda vücutta delik açacak her hangi bir nesne (makas, bıçak, iğne…) iyi sterilize olmamışsa, yani virüsü taşıyorsa, yüksek oranda bulaşma riski içermektedir. Günümüzde kan nakli için toplanan kanların virüsü taşımadığını öğrenmek için, gerekli tüm testler yapılmakta ve bu yolla virüsün insanlara geçmemesi için sağlık personelleri tarafından azami dikkat gösterilmektedir

 Anne-Bebek İlişkisi:

Doğum esnasında, anne birey HIV virüsünü taşıyorsa bebeğe virüsü geçirme olasılığı vardır. Bir diğer risk ise annenin bebeği emzirmesi sırasında virüsün bulaşmasıdır.

AIDS virüsünü taşıdığı düşünülen tüm bireyler test yaptırmalıdır. Test sonucu pozitif çıkar ise, daha kesin sonuçlar veren testler uygulanmalı ve testlerin sonuçlarına göre teşhis konmalıdır çünkü ilk testler çeşitli nedenlerden ötürü yanlış sonuca varabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here