Hep Genç Kalmak Yaşlanmamak Mümkün Mü?

Cilt yüzeyindeki hücreler kendilerini iki haftada bir yenilerler. Ancak hafif yaralanmalarda yenilenme hızı 4 katına çıkmaktadır.

Hep Genç Kalmak Yaşlanmamak Mümkün Mü.fw - Hep Genç Kalmak Yaşlanmamak Mümkün Mü?

• Saçlar 6 ila 7 yıl kadar yaşar. Kafamızdaki saçlar her gün 0.5mm, vücut kılları ise 0.27 mm büyür. Kaşlar ise her 64 günde bir kendilerini yeniler.

• Hasarlı sinir hücreleri ana sinir gövdesi sağlam kaldığı müddetçe kendilerini yenileyebilir. Travma sonrası sinir hasarlarında yenilenme oranı yaklaşık gün başına 2-3 mm civarındadır.

• Bronşiyal tüpleri kaplayan hücreler her 2-10 günde bir yenilenirken, alveol adı verilen mikroskobik hava kesecikleri 4-5 haftada bir kendilerini yenilerler.

• Bir kas hücresinin ortalama yaşı 15 yıl, kemik hücrelerinin ise 10 yıldır.

• El tırnaklarımız her ay ortalama 3.5mm (Küçük tırnaklarımız diğerlerinden daha yavaş büyür), ayak tırnaklarımız ise her ay 1.6 mm büyür.

• Yağ hücrelerinin ortalama ömrü 10 yıldır ve her yıl yağ hücrelerinin % 10’u yenilenir.

• Ağzımızdaki tat hücreleri kendilerini 10 günde bir yeniler.

• Oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri 4 ayda bir değiştirilir, beyaz kan hücresinin en yaygın türü olan nötrofiller, sadece birkaç saatte yenilenebilir. Lenfositler olarak adlandırılan bir diğer önemli türü ise saniyede 10.000 hücre hızında üretilebilirler.

• Parmak uçlarımız yaralanma sonrasında kısmen de olsa yenilenebilir. Çocuklarda parmak uçlarının bir kaç haftada kendini yenileyebildiği görülmüştür. Erişkinlerde de bu yenilenme oluşabilir. Yenilenmenin olabilmesi için tırnak yatağının sağlam olarak kalmış olması gerekmektedir. Yenilenen parmak ucu hislerini kaybetmez ve parmak izine de sahiptir.

Organların kendilerini yenilemelerinin sebebi olarak, hücrelerin yenilenmesi yani eski hücrelerin yerini yeni hücrelerin alması olarak açıklanıyor. Ancak bu “kalıcı gençlik” durumundan nasibini alamayan şanssız organlar da yok değil.

Beyin, gözler ve sinir sistemi kendini yenileyemiyor. Beyinde; koku alma ve öğrenme merkezleri haricindeki diğer hücreler, tıpkı tam anlamıyla oluşumunu tamamladıktan sonra yenilenemeyen sinir sistemi ve kornea haricinde yenilenemeyen gözler gibi, yaşlanmaya karşı direnemiyor.

KALP KENDİNİ 20 YILDA YENİLİYOR

Yıllarca kalbi oluşturan hücrelerin doğduktan sonra değişmediği sanıldı. Ancak New York Üniversitesi’nden Dr. Piero Anversa tersini ispatlamayı başardı. Kalbin kendini yenilediğini belirten Anversa bunun en az 20 yıl aldığını kaydetti.

SAÇLAR KENDİSİNİ 3-6 YILDA YENİLİYOR

Yaklaşık 100 bin adet olan saçların her bir teli ayda 1.25 santimetre uzuyor. Dolayısıyla saçların kaç yaşında olduğu da saçın uzunluğuna göre değişiyor.

MİDE DUVARI KENDİSİNİ 3-5 GÜNDE YENİLİYOR 

Midedeki asit karşısında hücrelerin dirençli olmadığını belirten İsveç-Karolinska Enstitüsü’nden Jonas Frisen, hücrelerin 3 ila 5 gün arasında yenilendiğini vurguladı. Ancak nikotin, hücrelerin yenilenmesini ağırlaştırıyor.

BAĞIRSAK KENDİSİNİ 2-5 GÜNDE YENİLİYOR 

Midede olduğu gibi bağırsaklarda da hücrelerin zor şartlar altında olduğunu söyleyen İsveçli Dr. Frisen bu hücrelerin hızla yenilendiklerini ve bu sürenin 2 ila 5 gün arasında değiştiğini ifade etti.

İSKELET SİSTEMİ KENDİSİNİ 10 YILDA YENİLİYOR 

İskelet de vücudun sürekli kendini yenileyen bölümlerinden biri. Kemiklerin 10 yılda bir tam anlamıyla kendini yenilediği tahmin ediliyor.

DİL KENDİSİNİ 10 GÜNDE YENİLİYOR

Tat moleküllerini sinirler yoluyla beyne ileten dilde bulunan 10 bin tomurcuğun her birinde 50 hücre bulunuyor. Bu hücreler her 10 günde bir kendini yeniliyor.

KARACİĞER KENDİSİNİ 6 AYDA YENİLİYOR

Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolayan karaciğer vücudun en güçlü organlarından biri. İngiltere Karaciğer Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre karaciğerin kendini yenileme süresi 6 ay.

AKCİĞER KENDİSİNİ 1 YILDA YENİLİYOR

Akciğerde hücreler farklı periyotlarda yenileniyor. Bu da havanın temizliğine, sigara içilip içilmemesine göre değişiyor. Yenilenme süresi ise altı ayla bir yıl arasında…

GÖZLER VE BEYİN YENİLENMİYOR

Gözler, kornea tabakası haricinde kendini yenileme özelliğine sahip değil. Zaman geçip yaş ilerledikçe gözleriniz de sizinle birlikte yaşlanıyor. Aynı şekilde beyin hücreleri de kendini yenileyemiyor ve yaşlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here