Hapşurmayı Engellemenin Tehlikeleri Nelerdir?

0
304

hapsirma - Hapşurmayı Engellemenin Tehlikeleri Nelerdir?

Hapşırma çeşitli nedenlerden ötürü uyarılarak meydana gelen bir reflekstir. Kısaca vücudun doğal bir tepkisidir. Genellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklı veya hava değişiminden dolayı meydana gelir. Hapşırma ile beraber kişilerde çok farklı mekanizmalar devreye girer.

Hapşırmak kötü veya zararlı değildir. Fakat çok fazla meydana geldiğinde vücuda zarar verebilir. Hapşırma ile beraber kişilerde ani ve çok şiddetli bir basınç meydana gelir. Bu nedenle kişi beyninde zonklama hisseder. Bu durum kısa süreli ve geçici bir durumdur. Fakat bazı kişilerde hapşırma sonrası meydana gelen zonklama geçmez ve kronikleşmeye başlar. Her hapşırma sonrası olmaya başlar ve birkaç dakika boyunca devam eder. Böyle bir durumda mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekir.

Hapşurunca Beyindeki Zonklamanın Nedeni Nedir?

1-)Ani ve Şiddetli Değişim

Refleks olan hapşırma ani ve şiddetli bir şekilde meydana geldiği için kişi hapşırmaya hazırlıklı değilse vücut aniden sarsılabilir. Bu sarsılma beyinde olabilir. Böylece beyinde zonklama hissi baş gösterebilir.

2-)Hapşırmanın Engellenmesi

Hapşırma doğal bir tepkidir. Bazı kişiler hapşırma refleksini engellemeye çalışırlar ve hapşırmanın engellenmesi sonucunda içte oluşan şiddetli basınçtan ötürü beyinde zonklama ve şiddetli baş ağrısı görülebilir. Kapalı ve sessiz ortamlarda hapşırma utanılacak bir şey değildir. Çok doğal bir durumdur. Vücudun doğal tepkisi olan bu hapşırmayı engellemeye çalışmak çok yanlıştır. Hapşırmayı engelleme vücut içinde oluşan ani basınçtan ötürü beyin kanamasına veya kalp durmasına yol açabilir. Ve çok tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir.

3-)Kan Basıncı Değişimi

Hapşırma sırasında saniyelik olarak kalp durur ve tekrar çalışır. Bu sırada saniyeler içinde kan akışı da durur ve sonra devam eder. Kan akışının durmasından sonra devam etmesi sırasında hızla pompalanmasından ötürü kişide ani şekilde beyinde zonklama olur. Fakat kan basıncı hızla normale döner ve zonklama da saniyeler içinde kaybolur.

Hangi Durumlarda Hapşırma Sonrasında Beyinde Kanama Olur?

Kişi hapşırırken burnunu tıkamış veya hapşırmayı bir şekilde engellemiş ise damar içi basınç artar ve küçük kılcal damarlarda çatlamalar olur. Refleksler beyinle kontrol edildiği için beyine hasar oldukça fazladır. Beyin içi kılcal damarlar çatlar ve kanama olabilir.

maxresdefault 9 - Hapşurmayı Engellemenin Tehlikeleri Nelerdir?

Hapşırma Sonrası Kanamaya Neden Olabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Anevrizma,
Hipertansif hastalıklar,
Arter venöz hastalıklar,
Vaskülit,
Metabolik nedenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz