Hamamın Sağlık Açısından Önemi Ve Faydalı Nelerdir?

0
322

Hamamın Sağlık Açısından Önemi Ve Faydalı Nelerdir? Binası eski, içi geniş, havası hoş ve suyu tatlı olan hamam sağlıklı bir hamadır.

Hamamın Sağlık Açısından Önemi Ve Faydalı Nelerdir?

Hamamın sıcaklığı, kişinin mizacına uygun olmalıdır. Çok sıcak olursa, vücudun rutubetini azaltır, kişiyi gevşetir. Hamamın ısısı, vücudun terlemesini ve bedenin hoş bir ısı kazanmasını sağlayacak kadar kararında olmalıdır. Hamam insanı havasıyla ısıtır, suyuyla nemlendirir. Hamamda yiyip içmek, uzun süre oturmak çok zararlıdır. Aç karnına hamama girmek sakıncalıdır.

rJj4NN 300x200 - Hamamın Sağlık Açısından Önemi Ve Faydalı Nelerdir?
Hamamın Sağlık Açısından Önemi Ve Faydalı Nelerdir?

Suyu tatlı , hareketi mutedil,taştan olanları uyguındur.Odaları ılık,sıcak ve kuru olmalıdır.Fazla haman baş dönmesi,sıkıntı ve ızdırap verip,enerjinizi azaltabilir.Yüksek tansiyonda ayağı sıcak suya sokmak şifadır.

Hamam çıkışında iyi korunmalı,dışarının soğuyla hareketi kaybetmemelidir.Yemekten sonra hamam şişmanlığa ,yağlanmaya sebep olabilir.Yemekten öncesi ise kabızlıktan kurtulmayı ve itidalli olmayı sağlar.

Riyazet etmek isteyen kişi hamamda terlemelidir.Ter ve kir çıkar.Vücut itidalleşir.

Soğuk su ile yıkanmak noktaları uyarır,gençlere kuvvet verir.Kükürtlü suyla yıkanmanın , titreme , felç hastalıkları , uyuz ve vücuttan fazlalıkları atmaya , mafsal ve romatizma hastalıklarına iyi geldiği tecrübe edilmiştir.

Hamamda haricen sürülen kekik , biberiye zencefil yağı , karışımıyla bedeni fazla kilolardan yağlardan ve selülitlerden masajla terleyerek kurtulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz