Ana Sayfa Sağlık Günlük Kaç Kalori Tüketmek Gerekir?

Günlük Kaç Kalori Tüketmek Gerekir?

0
284

Günlük Kaç Kalori Tüketmek Gerekir?

Günlük Kaç Kalori Tüketmek Gerekir 1024x682 - Günlük Kaç Kalori Tüketmek Gerekir?

Bir insanın fiziksel, zihinsel aktivitelerini, hatta yaşamını devam ettirebilmesi için günlük olarak belli bir miktar enerji alması gerekmektedir. Bu enerjiye kalori adı verilir. Bilimsel tanımlamasıyla kalori bir enerji birimidir ve bir maddeye verilen ısı miktarı olarak tanımlanır.

Günlük Kalori İhtiyacı Nelere Bağlıdır?

Her insanın günlük alması gereken kalori miktarı farklıdır. Günlük alınması gereken kalori miktarı kişinin cinsiyetine, kilosuna, boyuna, yaşına göre değişiklik gösterir. Kişi kendi bedensel özelliklerine göre belli bir miktarda kalori almalıdır. Vücuda fazla kalori alınması kilo almaya sebep olacaktır ve sağlık için zararlıdır. İhtiyaçtan daha az miktarda kalori alınması da yeterli enerji miktarı sağlanamadığı için kişiyi günlük aktivitelerinden eksik bırakacaktır ve yine bu da sağlık için zararlıdır. Fazla kilosu olan insanlar kilo vermek için günlük ihtiyaçlarından daha az miktarda kalori almayı tercih edebiliyorlar. Ancak bunun yerine kişinin yapması gereken şey günlük kalori alma miktarını yeterli seviyenin altına düşürmek değil, daha doğru ve sağlıklı bir diyet programı uygulamaktır.

Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarları

Her ne kadar günlük kalori ihtiyacı kişiden kişi değişiklik gösterse de, belli yaş grupları ve ortalama olarak belirlenen vücut ölçülerine göre alınması gereken kalori miktarı kadın ve erkekler için belirtilebilir. Örneğin ortalama boy ve kiloda yetişkin bir erkek için günlük kalori miktarı 2500 kaloridir. Aynı şekilde ortalama boy ve kiloda yetişkin bir kadın da günlük 2000 kalori almalıdır. Tabi ki bu değerler ortalama bir insan için verilmiş olsa da yine de değişkendir. Eğer kişinin günlük bedensel aktiviteleri fazlaysa daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Bir başka örnek olarak 2-3 yaş arası çocukların günlük ortalama 1000 kalori alması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu miktar yetişkinlere göre çok daha azdır çünkü bu yaş grubundaki çocukların enerji ihtiyacı bir yetişkine göre daha azdır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz