Gripten Korunmanın Doğal Yolları

0
261

Kış aylarının gelmesiyle her kış olduğu gibi yine grip hastalığı insanlar üzerindeki etkisini gösteriyor. Özellikle soğuk havalar gribin yayılması ve kişiden kişiye bulaşması için son derece uygun bir zemin hazırlamakta. Gripten korunmanın doğal yolları ise her kış insanların araştırdıkları konuların başında geliyor.

grip01 - Gripten Korunmanın Doğal Yolları

Gripten korunmanın doğal yolları arasında en yukarı bulunan seçenek kesinlikle yeterli düzeyde vitamin almak. Kış meyvelerinin de çıktığı kış aylarında tüketilecek C vitamini ihtiva eden portakal ve greyfurt grip hastalığı için bulunmaz birer koruyucu. Düzenli olarak tüketildikleri takdirde vücudun direncini yukarıda tutarak bulaşıcı olan grip mikroplarından vücudu koruyorlar. C vitamini il birlikte A v E vitaminleri de içerdikleri antioksidanlar sayesinde bünyeyi güçlendirmekte.

Sebze Tüketimi de Önemli

Sadece meyve değil, sebze tüketimi de gripten korunmanın doğal yolları arasında. Brokoli, ıspanak, marul ve domates tüketimi de A vitamini almak için gerekli. Bununla birlikte zeytinyağı, fındık yağı gibi yağlarda buluna omega 9 yağ asitleri de gribe yakalanma konusunda bağışıklık sistemini güçlendirmekte. Vitaminlerin vücut tarafından çok daha efektif bir şekilde kullanılabilmesi için de ek olarak yoğurt ve kefir de yenilebilir. Bu sayede vitaminler bağırsaklarda çok daha fazla emilir ve kana daha çabuk karışırlar.

grip02 - Gripten Korunmanın Doğal Yolları

Gripten korunmanın doğal yolları arasında olmazsa olmazlardan bir tanesi de baldır. Her sabah düzenli olarak bir tatlı kaşığı bal tüketmek gribe karşı son derece koruyu olmaktadır. Bunu daha ileriye götürerek süt ile birlikte kullanmak direnci arttıracaktır. Bal, ağız ve boğazdaki öksürük kaynaklı tahriş olan bölgelerin iyileşmesinde de etkilidir. Bununla birlikte sarımsak tüketimi de antioksidan özelliği olması bakımından bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Akşam yemeklerinde çorbaların içerisine bol miktarda konularak tüketilebilir. Sarımsak kokusu konusunda hassasiyetiniz varsa bu durumun da kuru karanfil ile üstesinden gelebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz