Grip Solunum Yoluyla Bulaşır Mı?

0
242

Grip Solunum Yoluyla Bulaşır Mı?

Grip Solunum Yoluyla Bulaşır Mı - Grip Solunum Yoluyla Bulaşır Mı?

Kış aylarının gelmesiyle sağlık alanında görülen en yaygın hastalık griptir. Grip sıklıkla soğuk algınlığı ve nezleyle karıştırılmaktadır. Öncelikle gribin ne olduğuna bakmak gerekir. Peki Grip Solunum Yoluyla Bulaşır Mı?

 Grip Hastalığı Nedir?

Grip sıklıkla soğuk havalar görülen bir hastalıktır. Vücutta yorgunluk belirtileriyle baş göstermektedir. Öncelikle tüm eklemlerde ağrı hissedilirken kollarda, bacaklarda ve sırtta da zaman zaman dayanılmaz ağrılar oluşabilmektedir.

Burun akıntısı ve 39 dereceye kadar yükselen bir ateş görülmektedir. Baş ağrısı, zaman zaman üşüme hatta titreme de görülmektedir. Öksürük de sıkça görülen belirtilerdendir.

Grip belirtilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte uzman bir hekime başvurulmalıdır. Grip hafif alınacak bir hastalık değildir. Tedavi edilmemesi halinde ilerleyerek zatürre, bronşit gibi ciddi rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Özellikle akciğer hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

 Girip Nasıl Bulaşır?

Grip olan kişiler bulundukları ortama bu mikrobu rahatlıkla yayabilmektedirler. Virüsler ağız bölgelerinde tükürüklere yapışarak hapşırma, nefes alıp verilmesiyle bulunulan ortama rahatlıkla yayılabilmektedir.

Grip olan kişilerle tokalaşmak ve öpüşmek de gribin bulaşmasına neden olmaktadır. Yakın temasta konuşulmasıyla teneffüs edilen havayla da virüsler sağlıklı kişilere bulabilmektedir. Grip olan kişilerin şahsi eşyalarını kullanmakla da hastalık bulaşabilir. Su bardağı, kaşık ve kıyafetlerle virüsler taşınabilmektedir.

 Grip Olan Kişinin Alması Gereken Önlemler

Grip olan kişilerin hastalığı çevresindekilere bulaştırmamak adına bir takım önlemler almaları gerekir. Öncelikle hastalık sürecinde istirahat etmeleri hem kendi sağlıklarına kısa sürede kavuşmaları hem de sağlıklı insanlara bulaştırmamaları açısından önemlidir.

Topluluk içine girecekler zaman hava yoluyla virüslerin yayılmaması için yüzlerine maske takmaları tavsiye edilmektedir. Böylelikle hapşırmaları ya da konuşmalarıyla virüsler havaya karışmayacak hastalık yayılmayacaktır.

Dahiliye uzmanına başvurarak ilaç tedavisine başlamaları gerekir. İlaçların yanında vücut direncini arttırabilecek bol bol C vitamini almaları da kısa sürede hastalığı yenmeleri açısından faydalı olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz