Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

0
152

Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Grip Aşısı Gerekli Midir?

Grip üst solunum yolu rahatsızlıklarından virüs kaynaklı bir hastalıktır. Mevsimsel geçişlerde daha sık görülmekle birlikte bağışıklık sistemi düzgün çalışan bir insanda birkaç hafta içinde ağır bir hasar bırakmadan iyileşebilir. Hastalığın çabuk atlatılmasında bol istirahat, c vitamini ve sıvı gıdaların tüketimi önemlidir. Virüs kaynaklı hastalıklar antibiyotiklerle tedavi edilemediği için hastalığa yakalanmadan önce aşısı önerilmektedir. Aşının belirli bir virüse karşı bağışıklık kazandıracağı düşünülmektedir. Oysa virüsler genetik yapılarını hızla değiştirerek kişiyi başka bir formda enjekte edebilirler. Yani grip aşısı sadece gribin belirli türlerine karşı koruyuculuk sağlar. Grip aşısı yaptırdığı halde gribe yakalanan pek çok kişinin olması da bunu göstermektedir.

 Grip Aşısı Zararları

Aşı içeriğinde pek çok araştırmaya dahil olmuş ve günümüzde otizm ve Alzheimer gibi hastalıkların sebebi olarak gösterilen alüminyum vardır. Yakın zaman öncesine kadar koruyucu madde olarak civa kullanılıyordu, fakat araştırmalarla civanın insanlara zararlı olduğuna kanaat getirilince aşılardan çıkarıldı. Aynı şekilde alüminyum için de araştırmalar yapılmaktadır. Sağlık açısından aşının yanetkileri de göz önüne alınarak karar verilmelidir. Örneğin yumurta hücrelerinde üretilen aşılar, yumurta alerjisi olan kişilerde anafilaktik şoka sebep olabilir. Bu ciddi bir durumdur o yüzden alerjisi olan bireyler aşı yaptırmadan önce bu konuyu doktorlarıyla muhakkak paylaşmalıdır.

 Aşı İçin Belirli Bir Zaman Önerilebilir Mi?

Genellikle bağışıklığımızın düştüğü mevsim geçişlerinde özellikle soğukların başladığı dönemde grip vakaları artmaktadır. Bu sebeple sonbaharda grip aşıları konusunda doktorlar hastalarını bilgilendirirler. Fakat geçtiğimiz günlerde ABD’li bir geriatri doktoru olan Anthony Phan’in yaşlı hastalara yaptığı grip aşısı sonrası hastaneye kaldırılan, zatürre geçiren vakalarla karşılaştığını belirttiği bir röportajı yayınlandı. Bu sebeple artık hastalarına aşıyı önermediğini belirtiyor. Bu konuda bütün doktorlar hemfikir olmadığı için kişilerin detaylı araştırma sonucunda karar vermesi daha sağlıklı görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + 7 =