Ana Sayfa Sağlık Göz Sağlığını Koruyan Yiyecekler Nelerdir?

Göz Sağlığını Koruyan Yiyecekler Nelerdir?

0
234

Göz Sağlığını Koruyan Yiyecekler Nelerdir?

Göz Sağlığını Koruyan Yiyecekler - Göz Sağlığını Koruyan Yiyecekler Nelerdir?

Hiç şüphesiz ki insan vücudunun her parçası mükemmel çalışan bir makine gibidir. Bu sistemi doğru besinlerle korumak gerekmektedir. Korunması gereken en önemli şeylerden biriside gözlerdir.

Vücudun diğer organları gibi göz sağlığına da önem vermek gerekmektedir. Fakat gözler daha hassastır ve bu yüzden ekstra bir özen gerekmektedir. Sarı nokta, gece körlüğü ve katarakt gibi göz hastalıklarına yakalanmamak için gerekli besinlerin tüketilmesinde oldukça yarar vardır. Doğru besinler tüketildiği takdirde göz hastalıklarının önüne geçildiği gibi daha iyi bir görme yeteneği kazanılabilir.

 Göz İçin Hangi Besin Grupları Tüketilmelidir?

Göz sağlığı için içerisinde selenyum, lutein, çinko ve zeaksantin barındıran besin grupları tüketilmelidir. Özellikle E ve C grubu vitaminlerin tüketilmesi yaşlılıktan dolayı oluşan görme kayıplarının önüne geçmek ve sarı nokta denilen göz hastalıklarını önlemek için mutlaka tüketilmelidir.

 Göz Sağlığını Koruyan Yiyecekler Nelerdir?

Göz sağlığı denilince ilk akla gelen gıdalardan bir tanesi havuçtur. Havuç, beta karoten grubu besin maddelerine dahildir ve sık sık tüketilmelidir. Havuç gibi beta karoten yani A vitamini içeren besinlere örnek olarak portakal, balık yağı, lahana, karpuz ve ıspanak verilebilir. Bu besinlerin tümü tüketildiği takdirde gece körlüğü, katarakt ve yaşlılığa bağlı görme kaybı hastalıklarına yakalanma ihtimali düşmektedir. Diğer yandan yüksek miktarda C vitamini içeren turunçgiller, yaban mersini, kivi, çilek, kiraz ve biber besinlerinin sağlık için tüketilmesi gerekmektedir.

Diğer bir besin grubu olan E vitamini kaynaklarına örnek olarak badem, fındık, fıstık ve yağları verilebilir. Zeaksantin ve lutein, yeşil yapraklı sebzelerde yani ıspanak gibi besinlerde bolca bulunmaktadır ve görme duyusunu güçlendirmek için oldukça yararlıdır. Özellikle yaşlılarda oluşan görme kayıplarını önlemek için selenyum ve çinko grubu besinler yani mayalı gıdalar tüketilmelidir. Son olarak dokosaheksaenoik göz retinasını korumak için gerekli bir asittir mutlaka alınmalıdır. Bu besin maddelerini tüketen kişilerde görme hastalıklarının oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz