Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz Altı Morlukları Neden Olur - Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Gözaltı morlukları; cilt yapısından kaynaklanan genetik bir sorun olduğu gibi, kansızlık, uykusuzluk, alkol gibi nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Özellikle beyaz tenli ve yüz yapısı ince olan kişilerde, göz çevresinde oluşan damarda biriken kan, göz çevresinde morluğa sebep olabilir. Gözaltı yapısı itibarı ile çukurlaşma fazla ise morluk miktarı daha fazla görülebilir. Son yıllarda birçok insanın şikâyetçi olduğu gözaltı morluğu rahatsızlığı genetik sebeplere dayalı ise, tedavi açısından kesin ve net bir tedavisi bulunamamıştır.

Gözaltı morluklarında ikinci etken kansızlık ya da anemidir. Tabi bunun belirlenmesi için uzman bir doktor tarafından gerekli tahliller yapılarak, gözaltı morluğuna sebep olan etkenler belirlenmelidir. Kansızlık cildin soluklaşmasına yol açmakta ve göz çevresindeki damarların daha çok belirginleşmesine sebep olmaktadır. Alerjik reaksiyonlarla oluşan göz ve burun akıntıları da gözaltı morluklarına sebep olabilir.

Gözaltı morluklarına etki eden çevresel faktörlerden biri ise, uykusuzluktur. Özellikle çocuklarda ve genç yetişkinlerde yeterince uyunmadığında gözaltı morlukları oluşabilmektedir. Bu yüzden uyku düzenine dikkat edilmelidir. Ayrıca; uzun süre bilgisayar, televizyon, tablet, telefon gibi araçlara maruz kalmak da göz yapısını ve beyni yorduğundan, göz çevresinde morluklara neden olmaktadır.

Gözaltı Morluklarından Kurtulmak Mümkün müdür?

Gözaltı morluklarından kurtulmak için tıbbi tedavi önerileri olduğu gibi, doğal ve bitkisel ürünlerden de faydanılabilir. Öncelikle cilt doktoru ve göz doktorunuzun gözetiminde, morluklara sebep olan neden genetik veya çevresel faktörlerden mi kaynaklandığı belirlenmelidir. Daha sonra yine doktorunuzun bilgisi dâhilinde bitkisel ürünlerden yaralanabilirsiniz.

Gözaltındaki kılcal damarların hareketsizliğinden dolayı oluşan bu morluklarla başa çıkılması biraz sabır isteyen bir süreçtir. Kullanılan kozmetik ürünlerde bu oluşumun artmasına etki etmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde bazı bitkilerin gözaltı morluğuna iyi geldiği saptanmıştır. Bunlara örnek verecek olursak; Nar çekirdeği yağı, siyah hardal tohumu gibi bitkilerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here