Folik Asit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Folik Asit Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Folik Asit Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Folik Asit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Folik asit, suda çözünebilen bir B9 vitamini türüdür. B12 vitamini gibi karmaşık bir B vitaminidir.

Sağlık için folik asitin yararları oldukça fazladı. Vitamin B9 ve formları, daha fazla kırmızı kan hücresi oluşturma, işitme kaybını önleme ve bebeklerin beyin sağlığını koruma gibi önemli işlevleri yerine getirir.

Koyu yeşil sebzeler ( özellikle kuşkonmaz, brokoli ve Brüksel lahanası) ve ekmek mayası iyi birer folik asit kaynağıdır. Folik asit içeriği ısıya maruz kaldığında önemli ölçüde düşebileceğinden bunları çok pişirmemek gerekmektedir.

Neden Önemlidir?

B9 vitamini, folat ve folik asit içerir ve vücuttaki çeşitli işlevler için önemlidir.

İngiliz Diyetisyenler Birliği’ne (BDA) göre, folik asit kırmızı kan hücrelerini yapmak için hayati öneme sahiptir. Ayrıca folik asitin sağlığa faydaları şunlardır;

– DNA ve RNA sentezi ve onarımında,

– Hızlı hücre bölünmesine ve büyümesine yardımcı olmak için,

– Beyin sağlığının güçlendirilmesinde (bu konuda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır),

– Yaşa bağlı işitme kaybının önlenmesinde, folik asit önemlidir.

– Romatoid artrit hastalığı olanlarda verilen ilacın yan etkilerini önlemek için de kullanılmaktadır.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Yeterli folik asit tüketmek, hamile olan kadınlar için özellikle önemlidir. Hamilelikten önce ve hamilelik süresince düzenli ve yeterli miktarda folik asit kullanmak, fetusun, spina bifida ve anensefali gibi nöral tüp defektleri de dahil olmak üzere, beyin veya omurganın ana konjenital deformitelerini geliştirmesini önlemeye yardımcı olur. Hamile kalmayı planlayan kadınlar, bu riskleri en aza indirmek için gebe kalmadan önce tam bir yıl folik asit takviyesi almalıdır. Folik asitin birçok durum için koruyucu bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Otizm

Periconceptional folik asitin [gebelik öncesi ve gebelik sırasında alınan] etkin olmayan folat metabolizması olanlarda otizm spektrum bozukluğu riskini azalttığı saptanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here