Fıstık Ezmesinin Sağlık Açısından Faydaları

0
275

Fıstık ezmesi günümüzde sabah kahvaltılarında tüketilen ve özellikle çocukların sevdiği bir besin olup, pek çok kişi tarafından tüketilmesi oldukça zararlı olarak görüldüğü için tüketilmemektedir.

fistik01 1024x683 - Fıstık Ezmesinin Sağlık Açısından Faydaları

Fıstık ezmesinin sağlık açısından zararlı olmasını düşündüren neden ise içerisinde fazlaca kalori ve yağ olmasıdır. Fakat fıstık ezmesi içerisinde her ne kadar kalori veya yağ barındırsa da sağlık açısından yararlı bir üründür. Tabi ki çok fazla tüketilmediği sürece yararını korur. Her besinde olduğu gibi fazlası zararlı olabilir. Peki, fıstık ezmesinin sağlık açısından faydaları nelerdir gelin birlikte inceleyelim;

Fıstık Ezmesi Besleyicidir!

Fıstık ezmesinin içerisinde E vitamini, bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da hücre yapısını bozmasını engellemekte olan ve cildin güzelleşmesini sağlayan bir faktördür. İçerisinde E vitamini özelliğini barındırması aynı zaman da kalp ve Alzheimer gibi rahatsızlıkların da önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca fıstık ezmesinin içerisinde magnezyum, potasyum gibi birçok vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminler de doğal olarak vücut için sağlıklı birer etkendir.

fistik02 - Fıstık Ezmesinin Sağlık Açısından Faydaları

Dikkatli Tüketilirse Kilo Verdirir!

Fıstık ezmesi kilo verdirir konusu ilk baktığınız da yağ oranı ve kalorisinin fazla olması ile komik gibi görünse de gerçekten kilo verdirme özelliğine sahiptir. Nasıl diye soracak olursanız içerisinde barındırdığı lif ve protein ile kilo vermeye yardımcı üründür. Tabi ki fazla tüketmemek şartı ile.

Fazlası Kilo Aldırır!

İçerisinde yüksek oranda protein barındırmasından kaynaklı olarak kilo almak isteyenlerin direk kas olarak kilo almasını sağlar. Vücut geliştirmek ve kaslardan kilo almak isteyenler için ideal bir besindir. Özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler kaslarını büyütmek için bolca fıstık ezmesi tüketirler. Ancak aşırı şekilde tüketilmesi başka sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu bakımdan her zaman için dikkatli şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz