Erkek Doğum Kontrol Hapları Var Mı?

0
282

Erkek Doğum Kontrol Hapları Var Mı? Bugüne kadar bilimin insanlığa sunduğu çeşitli doğum kontrol yolları vardı. İlaçlarla yapılan doğum kontrollerinde ise hep kadınlar üzerinde çalışıldı ama bunlara bilim adamlarının çalışmaları sayesinde bir tane daha eklenmek üzere; erkek doğum kontrol hapları…

Erkek Doğum Kontrol Hapları Var Mı?

Kadınların 1960’lardan beri kullandıkları doğum kontrol haplarının erkekler üzerinde uygulanması için bilim adamları sürekli çalışmalar yapıyor. Daha deney aşamasında olan bu araştırmalar ile erkekte doğum kontrolünün iki yolla olacağını ileri sürülüyor.

man pill 583df0825f9b58d5b1593a50 - Erkek Doğum Kontrol Hapları Var Mı?
Erkek Doğum Kontrol Hapları Var Mı?

Bunlardan birincisi: vas deferens (bu kanallar olgun sperm hücrelerini ana sperm kanalına oradan da depolandıkları yere taşıyan kanallardır) kanalının kasılmasını engelleyerek spermleri etkisiz hale getirmek. Peki bu mümkün mü? Evet mümkün çünkü vas deferens kanalını uyaran reseptör keşfedildi. P2X1 adı verilen bu reseptör (algılayıcı)uyarıldıkça oluşan kasılmalar sayesinde sperm hücreleri kanalda ilerliyorlar. Bu başarılırsa, vas deferens kasılamadığından sperm hücreleri kanallarda ilerleyemeyecek ve böylece boşalma olsa bile boşalan sıvının dışarıdan bakıldığında niteliklerinde (renk, miktar) bir değişiklik olmamasına karşın sıvının içinde sperm olmayacak. Ayrıca bu reseptörü devre dışı bırakan değil, uyaran bir maddenin bulunması da sperm sayısını artırmaya yardımcı olarak erkek kısırılığının tedavisine yeni bir yol olma umudu da taşıyor.

fft107 mf6020965 - Erkek Doğum Kontrol Hapları Var Mı?

İkinci yöntem ise spermlerin beslenmesini engelleyerek fertil (dölleme) gücü olmayan spermler elde etmek. Buradaki amaç spermin gelişim süreci olan “spermatogenesis”de spermleri besleyen ve büyüten “Sertoli hücreleri” ile spermlerin ilişkisini keserek, dölleme yeteneğinin geçici olarak kaybedilmesini sağlamaktır. Peki bu mümkün müdür? Evet mümkündür. Çünkü kısa bir süre önce geliştirilen ve olgunlaşmakta olan spermi, sertoli hücrelerinden ayıran “Adjudin” adlı molekülü kullanarak deneyler yapıldı ve olumlu sonuçlar alındı. Adjudin’in yüksek dozda kullanılması toksik etki yapabilir, bundan kaçınmak için, bu molekülü spermlerin üretildiği testislerde faaliyet gösteren “FSH” adlı bir hormona kimyasal olarak bağlanarak kullanmalıdır. Böylece aktif olmaktan çıkarılan FSH, daha çok bir taşıyıcı gibi hareket ediyor, Adjudin’in gereksinimi olan yere, daha düşük dozlar verilmesini sağlıyor. Bu işlemin sperm hücrelerinin olgunluğa erişmeden sayılarının azalmalarına ve özelliklerini yitirmelerine neden oluyor, böylece geçici olarak dölleme yeteneğinin kaybedilmesini sağlıyor.
Yukarıda da anlattığım gibi bazı yolları kullanarak yani erkeklerin spermlerini etkisiz hale getirerek doğum kontrolü sağlamak mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz