Elektronik Sigara nedir? E-Sigara’nın zararları nelerdir?

0
253

Eleaf istick TC60w tempt control istick 60w.jpg 350x350 300x300 - Elektronik Sigara nedir? E-Sigara'nın zararları nelerdir?

Sigara kullanıyorsanız öncelikle kendinizin, sonrada çevrenizde ki sevdiklerinizin, sağlıklarını ve yaşamlarını olumsuz olarak etkiliyorsunuz demektir. Her geçen gün sizde bu olumsuz etkilerin artarak devam ettiğini fark ediyorsunuzdur.Sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığı için sigarayı bırakmak veya zararlarından kurtulmak istiyorsunuz. Fakat her gün “yarın bırakacağım” diyor veya bırakabilmek için kendinize bir türlü güvenemiyorsanız, “SİGARAYI BIRAKMANIZ GEREKMİYOR.” Ama sigarayı, bırakmadan da zararlarından kurtulabileceğinizi bilmelisiniz. Bırakmak istiyorsanız da, artık sigarayı bırakmanız çok kolay olacak.

Yapmanız gereken tek şey; şu anda kullandığınız sigaranın yerine hemen e-sigara kullanmaya başlamaktır. e-sigara sağlığınız ve hayatınız için yeni bir başlangıç olacaktır.

e-sigara’nın teknolojisi ?

e-sigara uzun süren araştırma-geliştirme çalışmalarından sonra, büyük bir teknoloji geliştirme firması olan RUYAN TECH tarafından bulunmuştur. Ardından ileri teknoloji ile çok kaliteli malzemelerden üretilmiştir. e-sigara üç ana parçadan oluşur.

Ağızlık ve kartuş: e-sigara’nın uç kısmında ki bu bölüm değiştirilebilmektedir. Bu kısımda tütün alkaloiti katılmış bir kartuş bulunmaktadır. İnsan sağlığına zararlı katran ve kanserojen maddeler içermez. e-sigara’dan her nefes çekişinizde, sigarayı bırakmaktan dolayı ihtiyaç duyacağınız nikotini ve esansı sağlar. Kartuş özel olarak üretilmiş tütün alkaloitini barındırır. e-sigara’yı kullandıkça kartuş bir süre sonra biter ve yenisi ile değiştirmek gerekir. Bir kartuşun ömrü 2–3 paket sigaraya denk gelir. Bu kartuşların değişik miktarda nikotin ihtiva edenleri mevcuttur. Yüksek seviye nikotin (16 mg.), orta seviye nikotin (11 mg.), düşük seviye nikotin (6 mg.) ve sıfır nikotin (0 mg.). Her kullanıcı kendine uygun kartuşu seçebilir. Sigarayı bırakmak isteyenler yüksek seviyeli kartuştan başlayıp, sıfır nikotinli kartuşa kadar düşmelidirler. Sıfır nikotinli kartuşa düştükten sonra, diğer tiryakilik alışkanlıklarından da tamamen kurtulmak için e-sigaraya bir süre daha devam etmeleri çok faydalı olur.

Atomizasyon odası ve mikro çip bölümü: Çekilen her nefes de e-sigara aktif hale geçer ve atomizasyon odasında ki mikro çip sayesinde çalışan yüksek frekanslı ultra sonik pompa, soğuk duman benzeri buhar oluşturur. Çektiğiniz nefesle oluşan buhar, kartuştan geçerken tütün alkaloidi moleküllerini üzerine hapsederek size getirir. Aynı zamanda oluşan buhar, size sigaranın duman ve tokluk hissini verir.

Lityum iyon pil ve led ışık: Li-iyon pil cep telefonlarında kullanılan piller gibi ileri teknoloji ile üretilmiştir. Bu sayede pil kullanılmadığı zaman şarjını kaybetmez ve nikel pillerden daha uzun süre kullanılabilir. Bu pil e-sigara birlikte gelen orijinal şarj cihazı ile şarj edilebilir. Pilin ucunda ki led ışık e-sigaradan her nefes çektiğinizde, aynı sigaranın ucunda ki ateş gibi yavaş yavaş yanar ve söner. Böylece sigara ateşini simüle eder. Bu ışık aynı zaman da pilin şarj durumunu gösterir. Kendi kendine yanıp sönerse pilin tekrar şarj edilmesi gerektiğini belirtir.

Elektronik sigarada kullanılan Ruyan Teknolojisi; paslanmaz çelik gövde, atomizasyon odacığı, lityum iyon pil yuvası, mikro elektronik devre ve yüksek duyarlılıktaki bir reseptörden oluşur. Cihazın ucunda, çalışırken yanan bir gösterge ışığı vardır. Alkaloit Sıvısı Kartuşu; ağızlık ve sıvı saklama kabından oluşur. Sıvı Saklama Kabı; atomize edilmeye hazır, tütün alkaloiti katılmış bir sıvı içerir. İnsan sağlığına zararlı katran ya da kanserojen maddeler içermez. Ağızlık her kartuş için bir kez kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Mikro elektronik devre içerisinde bulunan yüksek frekanslı pompa ultrasonik bir titreşim oluşturarak partikülleri 1 mikron boyutunda olan bir tür soğuk duman benzeri buhar yaratır. Bu duman kartuş kapsülündeki sıvıyı kendi molekülleri üzerine hapsederek dışarıya çıkarır.

smok alien logo 350x425 247x300 - Elektronik Sigara nedir? E-Sigara'nın zararları nelerdir?

FAZLASI ÖLÜME BİLE YOL AÇIYOR

Her şeyden önce, bilinçsiz kullanılan e-sigara hem içen ve hem de çevresindekiler için zararlı. Çünkü, sonuçta bu sigarayı kullananlar ve etrafındakiler nikotin solumuş oluyorlar.

Nikotin e-sigarada bir insektisit yani böcek öldürücü bir madde. Yüksek dozlarda bulantı, kusma, tireme, havale ve hatta ölüme bile yol açabiliyor. Mademki zararı yokmuş diye reklámlardaki gibi ‘doya doya’ e-sigara içenler fazla nikotinden ciddi zararlar görebilirler.
El ve ağız alışkanlığını devam ettirdiği için, e-sigara nikotin eksikliğini gidermede bant veya sakızlara göre daha dezavantajlı. Üstelik, e-sigaranın sigarayı bırakmadaki etkinliğini gösteren bir bilimsel araştırma da yok.

İşin bir de ekonomik tarafı var. e-sigarayı bir kere almakla iş bitmiyor; aynen sigarada olduğu gibi tükenen kartuşları yenilemeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz