Ana Sayfa Sağlık Eklem Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Eklem Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

0
283

Eklem ağrısı çoğu zaman insanların hareketlerini kısıtlar ve hareket etmesi zaruri olan insanlarda şiddetli şekilde görülen ağrılardır. Yapılan araştırmalarda yetişkin insanların yarısından fazlasının 1 aylık zaman dilimi içerisinde birkaç defa eklem ağrısı yaşadıklarını ortaya koymuştur. Eklem ağrısı eklemin fonksiyonunu yerine getirmesine de engel olur.

eklem01 - Eklem Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Eklem ağrısı yaşamamak için günlük yaşamda yerine getirilmesi gereken bazı kurallar vardır. Düzenli olarak bu kuralları yerine getirenlerde eklem ağrısının en aza indiği gözlemlenmiştir. Bunlardan en önemlisi gün içinde yeterince aktif olmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak gelmekte. Sürekli hareket halinde olan eklemlerde sertliğin önüne geçilmiş olur. Yeterince hareket edemeyenler ise çeşitli egzersizler yaparak bu hareketsizliklerini telafi edebilirler. Bununla birlikte televizyon izlerken ya da iş yerinde masa başında çalışırken arada pozisyon değiştirmek de eklem ağrılarının önüne geçer.

Eklem Ağrıları İçin Evde Tedavi

Eklem ağrısı hissedenlerin ilk yapacakları şey ağrıyan bölgeye bir buz tedavisi uygulamak olacaktır. Buz tedavisi ile bu bölgedeki kanın hareketi yavaşlatılmış olur. Buz tedavisi eklem ağrısı geçene kadar 15’er dakikalık periyodlarla eklem üzerine uygulanabilir.

eklem02 - Eklem Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Eklemler sürekli olarak oksijene ihtiyaç duyan bölgelerdir. Bu yüzden kandaki oksijen oranını arttıran gıdaları tüketmek de eklem ağrılarının tedavisi için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Bununla birlikte hidroterapi adı verilen sıcak ya da soğuk su kullanılarak eklemler üzerinde bir tedavi uygulanabilir. Sıcak su terapisi eklemler üzerinde bulunan kasları hafifletir. Bu tedaviyi isterseniz duşta, isterseniz bir bezi sıcak suyla ıslatarak ya da bir ısı peti ile günde 4-5 defa 15 dakika boyunca eklem üzerine uygulayabilirsiniz. Ek olarak suyun içine etkisi arttırmak amacıyla bir miktar tuz da koyabilirsiniz. Tuzun içerisinde bulunan magnezyum vücut tarafından emilip iltihaplanmayı azaltacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz