Ana Sayfa Sağlık Dünya Genelinde Önde Gelen Ölüm Sebepleri, Ölüm Anında Nasıl Davranmak Gerekir?

Dünya Genelinde Önde Gelen Ölüm Sebepleri, Ölüm Anında Nasıl Davranmak Gerekir?

1
280

Aşağıda, 1994 senesinde Amerika‘da farklı yaşlar için başlıca ölüm sebepleri gösterilmektedir. 45 yaşından genç kişilerde ölüm, çoğunlukla kanser gibi tek bir akut hastalığa veya motorlu araç kazası, cinayet gibi tek bir olaya dayalıdır. Daha yaşlı kişilerde ise ölüm, genellikle kalp hastalıklığı gibi progresif (ilerleyen), kronik (sürekli) bir soruna veya diyabet, inme ve zatürree gibi sorunların bir arada olmasına dayanmaktadır.

shutterstock 222269452 custom 1 e1510330114603 - Dünya Genelinde Önde Gelen Ölüm Sebepleri, Ölüm Anında Nasıl Davranmak Gerekir?

 

45-64 Yaş Arası en çok ölümler hangi hastalıklardan kaynaklanıyor ; Kanser, Kalp hastalıkları, İnme, Yaralanmalar, Kronik akciğer hastalıkları, Kronik karaciğer hastalığı ve siroz, Şekerli diyabet, İntihar, Zatürree ve grip ve HIV virüsü enfeksiyonu olarak sayabiliriz.

65 Yaş Ve Üstü İse ; Kalp hastalığı, Kanser, İnme, Kronik akciğer hastalığı, Zatürree ve grip, Şekerli diyabet, Yaralanmalar, Nefrit, Nefrotik sendrom ve nefroz, Damar tıkanıklığı, Septisemi olarak sayabiliriz.

Ölmek üzere olan bireyler genelde çoğu acı duymaktan korkarlar. Doktorun, kişiye karşı, ne beklemesi gerektiği konusunda açık sözlü olduğundan ve acının nasıl kontrol edilebileceği konusundaki endişelerini giderme yönünde bir tutum sergilediğinden emin olmaya çalışın. Bu rahatlama yöntemlerinin etkili olmadığını düşündüğünüz durumlarda, ölmek üzere olan yakınınızın tarafında olun; doktordan farklı bir ilaç vermesini veya kullanılan ilacın dozunu artırılmasını talep ediniz.

Bazı bireyler, hastalıkları ilerledikçe yük olmaktan korkarlar. Yakınınıza, sizin veya diğer aile üyelerinin, hayatının sonuna kadar ona yardım etmeye hazır olduğunuza dair güvence verin. Ona yardımcı olmanın sizin için ne kadar anlamlı olduğunu ve yarım kalmış olan tüm kişisel veya finansal işlerle ilgileneceğinizi söyleyin.

Ölümle yüzleşmek, bir çok kişiyi, hayatlarını gözden geçirmeye iter. Bu tür durumlarda, kişinin hayatta başardığı şeyleri düşünmesini ve çocuklar, arkadaşlar, işler ve başarılar gibi dönüm noktalarını hatırlamasını sağlayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Öncelikle böyle bir konu için Teşekkür ederim.

    Konu detayına bakınca gerçekten çok faydalı bir makale ortaya çıkmış.

    Web sitesi çok kaliteli bir o kadarda özgün ve güncel içerik olduğu için, detaylı faydalandım.

    Çok teşekkürler tekrar ziyaret edeceğim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz