Dünya Genelinde Görülen Salgın Hastalıklar’ı sizler için sıraladık ve detaylarını tek tek açıkladık, umarım faydalı olur.

Dünya Genelinde Görülen Salgın Hastalıklar

Dünya Genelinde Görülen Salgın Hastalıklar - Dünya Genelinde Görülen Salgın Hastalıklar
Dünya Genelinde Görülen Salgın Hastalıklar

AIDS : 1981’de ABD’de keşfedilen bu hastalığa HIV adlı bir ölümcül virüsün sebep olduğu bilinmektedir. Ancak bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır.

Kırım Kango Kanamalı Ateş Hastalığı : İlk olarak Kırım’da daha sonra ise Kongo’da görüldüğü için bu isim verilmiştir. Kenelerden bulaşan bu hastalık, 2002 yılından itibaren Türkiye’de görülmeye başlamıştır.

Kuş Gribi : Kanatlı hayvanlarda bulunan H5N1 virüsünün insanlarda meydana getirdiği hastalığa verilen isimdir. Hasta olan hayvanlar, yeterince pişirilmeyen et ve yumurtadan insanlara bulaşır.

SARS ( Akut Solunum Yolu Yetmezliği Sendromu ) : İlk olarak 2003 yılında Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da rastlanmıştır. Nedeni bilinmemekle beraber daha çok öksürük yoluyla bulaşır.

Hepatit : Karaciğerde meydana gelen iltihabik reaksiyonudur. Hepatit B ve C virüsleri karaciğerde hassasiyet yaratır. Cinsel yolla ve kan ile bulaşır.

Sıtma : Dişi anofel sivrisinekleriyle bulaşan ateşli bir hastalıktır. Orta ve Güney Amerika, Afrika ülkeri, Orta Doğu, Afkanistan, Pakistan, Hindistan, Japonya gibi ülkerlerde yaygın olarak rastlanır.

A/H1N1 Virüsü (Domuz Gribi) : A/H1N1 Virüsünün sebep olduğu hastalıktır. İnsandan insana öksürme, hapşırma, virüsün bulunduğu alanlara temas edilmesiyle bulaşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz